Ο Ίντα «ξέρανε» τη Ρέιντζερς στο 90' και έδωσε το Κύπελλο στη Σέλτικ

Δημήτρης Χούπης 19:15 - 25.05.2024 / Ανανεώθηκε: 10:18 - 29.05.2024

Η Σέλτικ χάρη στο γκολ του Ίντα στο 90ο λεπτό, νίκησε με 1-0 τη Ρέιντζερς και κατέκτησε το Κύπελλο Σκωτίας.

Η Σέλτικ ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού Κυπέλλου Σκωτίας, επικρατώντας με 1-0 της Ρέιντζερς και κατέκτησε το κύπελλο Σκωτίας για 42η φορά στην ιστορία της. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ίντα που σκόραρε στο 90ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για ένα γκολ. Ωστόσο το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο γρήγορος και στο 59ο λεπτό οι «τζέρις» σκόραραν με τον Σίμα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ.

Τελικά το γκολ στον αγώνα ήρθε. Στο 90ο λεπτό ο Μπερνάρντο έκανε ένα σουτ, ο Μπάτλαντ έκανε ασταθή απόκρουση και ο Ίντα έκανε το 1-0 για τη Σέλτικ, γκολ που χάρισε το κύπελλο στους Κέλτες.

Αυτό ήταν το 42ο Κύπελλο Σκωτίας για τη Σέλτικ, δεύτερη στη σχετική λίστα είναι η Ρέιντζερς με 34, τρίτη είναι η Κουίνς Παρκ με 10 και την πεντάδα τη συμπληρώνουν η Χαρτς με οκτώ και η Αμπερντίν με επτά.