Η Σέλτικ νίκησε 2-1 στο ντέρμπι της Σκωτίας τη Ρέιντζερς και πλησίασε τον 54ο τίτλο της ιστορίας της!
Η Σέλτικ δεν άφησε τη Ρέιντζερς να αμφισβητήσει την κυριαρχία της.
Οι «καθολικοί» στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής στη σκωτσέζικη premiership λύγισαν 2-1 τη μεγάλη τους αντίπαλο, αύξησαν τη διαφορά στους έξι βαθμούς, δύο στροφές πριν το φινάλε και θέλουν έναν βαθμό για τον τίτλο.
Αυτός θα είναι ο τρίτος σερί και 54ος συνολικά, ενώ η Ρέιντζερς έχει 55. Μία τεράστια μάχη των δύο είναι ουσιαστικά το πρωτάθλημα Σκωτίας.
Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς μπροστά στο φανατικό κοινό της άνοιξε το σκορ στο 35' με τον Ο'Ράιλι και στο 38' έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Λούντστραμ.
Στο 40' ο Ντέσερς μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, όμως, στο 45'+2' αποβλήθηκε ο Λούντστραμ και ουσιαστικά κρίθηκε το ντέρμπι και ο τίτλος.
![Στον Άρη υποστηρίζουν... φανατικά τη Σέλτικ στο σημερινό ντέρμπι με τη Ρέιντζερς!](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/sportal.gr/15112023/7063bd80-e095-40a1-ba52-c39d9bcb9f1a.jpg?operations=fit(:160))
10:51 - 11.05.2024
Στον Άρη υποστηρίζουν... φανατικά τη Σέλτικ στο σημερινό ντέρμπι με τη Ρέιντζερς!
Γιατί ο Άρης έχει άμεσο ενδιαφέρον για την μάχη του τίτλου στη Σκωτία ανάμεσα στη Σέλτικ και την Ρέιντζερς αλλά και από μια πιθανή μεταγραφή του 24χρονου παίκτη.
Στο 55' ο Ο'Ράιλι δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα για το 3-1, ωστόσο, το σκορ υπέρ της Σέλτικ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη και το πρωτάθλημα πηγαίνει στους «καθολικούς»