Ο εκπληκτικός Εμπαπέ έκλεισε εισιτήριο για την Παρί Σεν Ζερμέν στους «8» του Champions League

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:58 - 05.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:48 - 06.03.2024

Με δύο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν (2-1) και με συνολικό σκορ 4-1 πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Γάλλος διεθνής έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε και το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δύο λεπτά μετά απάντησαν στην ευκαιρία της Παρί. Ο Τάκε Κούμπο έκανε τη σέντρα, ο Μπέκερ πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλά του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στο 10' οι Παριζιάνοι είδαν να χάνουν ακόμα μία ευκαιρία όταν ο Εμπαπέ έκανε τη κούρσα, έβγαλε στον Μπαρκολά, ο οποίος σούταρε πάνω στον Μερίνο. Η λύτρωση για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήρθε πέντε λεπτά μετά. Ο Ντεμπελέ βρήκε τον Εμπαπέ, εκείνος συνέκλινε προς τα μέσα και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 29ο λεπτό η Παρί είχε καλή στιγμή με τον Μπαρκολά, ο οποίος γύρισε στον Εμπαπέ, έκανε το σουτ, αλλά ο Μερίνο απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 45' οι Βάσκοι άγγιξαν την ισοφάριση με τον Κούμπο. Ο Ιάπωνας ποδοσφαιριστής έπιασε το μακρινό σουτ έξω από τη περιοχή του Ντοναρούμα, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ιταλού. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι στο 0-1.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56ο λεπτό η Παρί βρήκε δίχτυα με τον Εμπαπέ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε τη πάσα από τον Λι, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ στην κλειστή γωνία του Ρεμίρο διπλασίασε τα τέρματα των Παριζιάνων.

Εφτά λεπτά μετά, η Σοσιεδάδ βρήκε δίχτυα με τον Τουριέντες, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από έλεγχο στο VAR. Οι Βάσκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 89ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Μερίνο. Έτσι η γαλλική ομάδα πήρε την πρόκριση για τους «8» του Champions League με συνολικό σκορ 4-1.

Οι ενδεκάδες

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Τραορέ, Θουμπελδία, Λε Νορμάν, Γκαλάν, Μέντεθ (61' Μπρενιάρ), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Μπέκερ (61' Μπαρινετσέα), Οϊαρθάμπαλ, Κούμπο.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακιμί (82' Σολέρ), Μπεράλντο, Λ. Ερναντέζ, Μέντεθ (62' Τουριέντες), Ζαΐρ-Εμερί, Ρουίθ, Βιτίνια, Ντεμπελέ (82' Κόλο Μουάνι), Εμπαπέ, Μπαρκολά (46' Κανγκ-Ιν Λι).