Σωτηρία στο... παρά πέντε για τη Φράιμπουργκ, ασταμάτητη η Λεβερκούζεν απολαμβάνει την κορυφή

© Intime (Φωτό αρχείου)

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:30 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 18:49 - 04.11.2023

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Φράιμπουργκ, δεν κατάφερε να νικήσει τη Γκλάντμπαχ, όμως έσωσε τον βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα (3-3). Την ίδια ώρα, η Λεβερκούζεν διατήρησε το αήττητό σερί της με μία ακόμα νίκη (3-2), κόντρα στη Χοφενχάιμ, συνεχίζοντας να απολαμβάνει την κορυφή της Bundeliga.

Βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα πήρε η Φράιμπουργκ, η οποία έσωσε την ισοπαλία εναντίον της Γκλάντμπαχ με πέναλτι στο 90+6'. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού επέστρεψε από το 3-1, ενώ ήταν και η ομάδα που πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι.

Μόλις στο 7', ο Χόλερ υποδέχθηκε μία μπαλιά και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Σιεμπατσέου ισοφάρισε σε 1-1, ενώ το 2-1 έκανε ο Πλέα. Στο 36' η φιλοξενούμενη κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Βέιγκλ. Στο 71΄ο Βάισχάουπτ μείωσε σε 3-2, ενώ από τη λευκή βούλα στο 90+6', ο Γκρίφο έκανε το τελικό 3-3.

Χοφενχάιμ - Λεβερκούζεν 2-3

Την ίδια ώρα, η Λεβερκούζεν επικράτησε σε ένα ακόμα παιχνίδι και συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στη Bundesliga. Επικρατώντας με 2-3 της Χοφενχάιμ, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παρέμεινε στην κορυφή, την οποία και απολαμβάνει μόνη της.

Στο 9ο λεπτό ο Βιρτζ έκανε το 0-1 και ακολούθησε στο 45+1' ο Γκριμάλντο για το 0-2 της ομάδας του. Στο 56ο λεπτό ο Σταχ έκανε το 2-1, ενώ ο Βέγχορστ έφερε την ισοφάριση στο 58ο λεπτό. Το 3-2 τελικά ήρθε από τον Γκριμάλντο, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.