«Εφτάψυχος» Λεβαδειακός έμεινε... ζωντανός στη Λάρισα και οδεύει για άνοδο - «Διπλό» στην Καλαμάτα πήρε η Ηλιούπολη

©intime

Δημήτρης Χούπης 17:07 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 17:29 - 03.04.2024

Ο Λεβαδειακός έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά χάρη σε δύο τέρματα στο 86' και το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την ισοπαλία (2-2) στην έδρα της ΑΕΛ και οδεύει για την άνοδο. Νέα εντός έδρας έκανε η Καλαμάτα, η οποία γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Ηλιούπολη.

Ολοταχώς για άνοδο οδεύει ο Λεβαδειακός, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά με δύο τέρματα στο 86' και το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την ισοπαλία (2-2) κόντρα στην ΑΕΛ και παραμένει στην κορυφή με διαφορά ασφαλείας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μέσα σε εφτά λεπτά σκόραρε δις και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Το σκορ για την ΑΕΛ το άνοιξε ο Φατάι μόλις στο πέμπτο λεπτό, μετά από ένα τρομερό λάθος του Γκοφ.

Στο 12' ο επιθετικός των «βυσσινί» με κεφαλιά εξ επαφής έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Ο Τσιριγώτης μείωσε σε 2-1 στο 86' και ο Ρόμο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2 και έδωσε έναν σημαντικό βαθμό για την ομάδα της Λειβαδιάς.

ΑΕΚ Β' - Μακεδονικός 2-3

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας για τα playoffs ανόδου του Βόρειου ομίλου, Μακεδονικός και ΑΕΚ Β' ήρθαν ισόπαλοι 3-3 σε ένα... χορταστικό παιχνίδι.

Ο Σιμόνι στο 26' άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και πέντε λεπτά μετά ο Ζαφιράκης έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 40' ο Μαχαίρας μείωσε σε 2-1 και ο Θεοδωρίδης στο 49ο λεπτό έκανε το 2-2 για την Ένωση. Ο Μοντόγια στο 51' έκανε το 3-2 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ Β' ισοφάρισε σε 3-3 με το πέναλτι του Ζίνι.

Καλαμάτα - Ηλιούπολη 0-1

Με τη νίκη από το γήπεδο της Παραλίας έφυγε η Ηλιούπολη επικρατώντας της Καλαμάτας με 1-0 για την 3η αγωνιστική των playoffs ανόδου της Super League 2.

Ανακοινώθηκαν οι τιμωρίες για τα επεισόδια στο ματς της Τράμπζονσπορ με την Φενέρμπαχτσε
REST OF THE WORLD

15:19 - 03.04.2024

Η τουρκική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοίνωσε τις ποινές σε Τράμπζονσπορ και Φενέρμπαχτσε, για τα επεισόδια που εκτυλίχθηκαν κατά τη διάρκεια του μεταξύ τους ντέρμπι.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα το έβαλε ο Γιάννου στο 24ο λεπτό, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα των νότιων προαστίων. Στην τέταρτη θέση είναι η Ηλιούπολη με 21 βαθμούς, στην πέμπτη θέση με 18 βαθμούς είναι η ομάδα της Μεσσηνίας.