Γκέλα για τον Λεβαδειακό - Νίκες για Απόλλων Πόντου και Νίκη Βόλου

©intime

Ιάσονας Τσίλης 17:11 - 15.11.2023 / Ανανεώθηκε: 17:41 - 15.11.2023

Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Μακεδονικού και είχε την πρώτη του απώλεια βαθμών. Η Νίκη Βόλου και ο Απόλλων Πόντου, πανηγύρισαν σημαντικά «διπλά».

Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να κάνει το 8/8 και έμεινε στην ισοπαλία με τον Μακεδονικό.

Μακεδονικός - Λεβαδειακός 2-2

Η ομάδα της Βοιωτίας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 26' με κεφαλιά του Ρομό. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 33', με τον Χάσεκ να σημαδεύει το δοκάρι.

Ο Λεβαδειακός, διπλασίασε τα τέρματα του στο 44' με τον Τσάπρα. Ένα λεπτό αργότερα ωστόσο, ο Μακεδονικός μείωσε στο σκορ με αυτογκόλ του Πίρινεν.

Στο 63', έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Σιμόνι να διαμορφώνει το 2-2, το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Αιολικός - Νίκη Βόλου 0-2

Η Νίκη Βόλου συνέχισε το εντυπωσιακό της σερί, πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της!

Επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας επί του Αιολικού. Έφτασε στη νίκη με συνοπτικές διαδικασίες, αφού άνοιξε το σκορ στο 6' με σουτ του Ριμπέιρο, ενώ πέτυχε και δεύτερο τέρμα έξι λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Βόλου κράτησε το 2-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και μείωσε τη διαφορά απ' τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό στους επτά βαθμούς, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ηρακλής - Απόλλων Πόντου 0-1

Σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων Πόντου, ο οποίος άλωσε το Καυταντζόγλειο και επικράτησε 1-0 του Ηρακλή.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 5'. το οποίο εκτέλεσε ο Κούστας, με τον Κινάλη ωστόσο να αποκρούει.

Ο Κάρδαρης  πέτυχε το χρυσό γκολ στο 78' με κεφαλιά, για τον Απόλλωνα και υπέγραψε την πρώτη φετινή νίκης της ομάδας.