Τεν Χαχ: «Θα συνεχίσω να προσπαθώ για το καλύτερο - Είμαστε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ»

Τεν Χαχ

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 09:22 - 07.05.2024 / Ανανεώθηκε: 17:07 - 19.05.2024

Ο Έρικ Τεν Χαχ μίλησε για τη βαριά ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την Κρίσταλ Πάλας.

Η Κρίσταλ Πάλας έκανε ότι ήθελε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς την διέλυσε με 4-0, για την 36η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Όλιβερ Γκλάνσερ παρέμεινε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται στην 8η θέση με 54 πόντους, όσους έχει και η Τσέλσι.

Στις δηλώσεις του μετά την ήττα, ο Τεν Χαχ στάθηκε στις πολλές απουσίες που είχε η ομάδα του, ενώ ανέφερε πως οι παίκτες του θα παλέψουν μέχρι το τέλος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Είμαστε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Προφανώς και δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την εικόνα και το αποτέλεσμα του αγώνα. Προφανώς και έπρεπε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Ωστόσο, δεν είχαμε πολλές επιλογές στον πάγκο μας.

Γι’ ακόμη ένα παιχνίδι είχαμε περιορισμένες επιλογές και πολλούς παίκτες που ήταν τραυματίες. Η ήττα που γνωρίσαμε ήταν δίκαιη πέρα ως πέρα. Δεν αξίζαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι.

Εγώ θα συνεχίσω να δουλεύω και να προσπαθώ για το καλύτερο. Με όποιους παίκτες έχω στα χέρια μου ή είναι διαθέσιμοι. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι που χάσαμε απόψε με αυτό το σκορ. Αλλά αυτούς τους παίκτες είχαμε διαθέσιμους. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε ως το τέλος».

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 12ο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Μάικλ Ολίσε μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την Πάλας.

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο 40ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ματετά.

Ο Κρις Ρίτσαρντς βρήκε τον Γάλλο ποδοσφαιριστή, ο οποίος κινήθηκε μέσα στην περιοχή και με μονοκόματο σουτ έκανε το 2-0. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-0.

Στο 53ο λεπτό οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το τρίτο γκολ. Ο Εμπερέτσι Έζε βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αντρέ Ονάνα.

Ωστόσο πέντε λεπτά μετά, η Πάλας πήρε αέρα τριών τερμάτων κόντρα στους «κόκκινους διαβόλους». Ο Ταιρίκ Μίτσελ με καταπληκτικό τελείωμα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ονάνα για το 3-0 των γηπεδούχων. Το τελικό 4-0 για την Κρίσταλ Πάλας διαμόρφωσε ο Ολίσε, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο ματς.