Το Μαρόκο «καθάρισε» την Τανζανία, αγωνίστηκαν Σαμάτα και Ελ Κααμπί

©printscreen

Το Μαρόκο ήταν ανώτερο και κέρδισε με ευκολία την Τανζανία στο πρώτο ματς για τον τρίτο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Το Μαρόκο νίκησε 3-0 την Τανζανία στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Κόπα Άφρικα, επιβεβαιώνοντας πως είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο.

Το Μαρόκο άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Ρομέν Σαΐς και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, το Μαρόκο ήταν και πάλι ανώτερο και βρήκε 2ο γκολ στο 77' με τον Αζεντίν Ουναχί πριν κάνει το 3-0 ο Γιουσέφ εν Νεσιρί τρία λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί ήταν συνολικά καλύτερη έχοντας 14 τελικές έναντι 2 της Τανζανίας. Παράλληλα, αγωνίστηκαν και δύο «Έλληνες» καθώς ο Σαμάτα του ΠΑΟΚ και ο Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.