Η Σενεγάλη «καθάρισε» το ματς με την Γκάμπια στη πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Κόπα Άφρικα

Παναγιώτης Κατσαφάδος 18:10 - 15.01.2024 / Ανανεώθηκε: 18:23 - 15.01.2024

Η κάτοχος του Κόπα Άφρικα νίκησε με άνεση τη Γκάμπια και επιβεβαίωσε πως είναι το φαβορί του ομίλου για την πρωτιά.

Πρεμιέρα για τον τρίτο όμιλο του Κόπα Άφρικα με άνετη νίκη της Σενεγάλης κόντρα στη Γκάμπια. Η Σενεγάλη επικράτησε 3-0 κι επιβεβαίωσε από νωρίς πως είναι το φαβορί του ομίλου.

Η Σενεγάλη είχε από την αρχή τον απόλυτο έλεγχο του ματς και άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Αλασάν Γκουεγέ. Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα καθώς ο Άνταμς της Γκάμπια αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κάτοχος του τροπαίου σημείωσε άλλο δύο γκολ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Λαμίν Καμαρά, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (52', 86') και σφράγισε τη νίκη της Σενεγάλης με εμφατικό τρόπο. Το 3-0, μάλιστα, ήταν «έργο τέχνης».