Ισόπαλο το Καμερούν του Μουκουντί με τη Γουινέα του Αγκιμπού Καμαρά (vids)

Sportal newsroom 21:19 - 15.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:23 - 15.01.2024

Το Καμερούν και η Γουινέα έμειναν στο 1-1. Βασικοί με τις εθνικές τους ομάδες ο Μουκουντί της ΑΕΚ και ο Αγκιμπού Καμαρά του

Το Καμερούν ήταν το φαβορί στα χαρτιά στο δεύτερο ματς του τρίτου ομίλου του Κόπα Άφρικα με αντίπαλο τη Γουινέα.

Η τελευταία είχε στη σύνθεσή της τον άσο του Ατρόμητου Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος είχε συμμετοχή στο 1-0 της εθνικής του ομάδας στο 10' με τον Μπαγιό. Ο Καμαρά έκλεψε τη μπάλα και κατέληξε στον φορ της Γουινέας, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0. Στη φάση ο άσος της ΑΕΚ Άρολντ Μουκουντί, ο οποίος ξεκίνησε βασικός με τα «λιοντάρια», δεν κατάφερε ν' αντιδράσει.

Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, του πρώτου ημιχρόνου, αποβλήθηκε για τη Γουινέα ο Καμανό.

Αυτό το γεγονός το εκμεταλλεύτηκε το Καμερούν και ισοφάρισε στο 51' με κεφαλιά του Μαγκρί σε σέντρα του Ενκουντού. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως, δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να φτάσει στην ανατροπή. Ο Αγκιμπού Καμαρά να σημειωθεί ότι έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Μουκουντί, ο οποίος αντίκρισε κίτρινη κάρτα.

Έτσι, στην κορυφή του τρίτου ομίλου στο Κόπα Άφρικα είναι η Σενεγάλη, η οποία νίκησε άνετα νωρίτερα 3-0 την Γκάμπια.