Ο Ακέ σκόραρε το πρώτο γκολ της Σίτι στο νέο γήπεδο της Τότεναμ και έστειλε τους «πολίτες» στους 16 του FA Cup

©Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:59 - 26.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 27.01.2024

Χάρη στο τέρμα του Νέιθαν Ακέ (88'), η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε κόντρα στην Τότεναμ (1-0) και πήρε το εισιτήριο για τους «16» για του FA Cup.

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε εκτός έδρας κόντρα στην Τότεναμ, με χρυσό σκόρερ τον Νέιθαν Ακέ (88') και πήρε το εισιτήριο για τους «16» για του FA Cup.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού κατάφεραν να σκοράρουν από το 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Όμως, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι «πολίτες» βγήκαν μπροστά με μία μακρινή μπαλιά και είδαν τον Όσκαρ Μπομπ να καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, έπειτα από την επέμβαση του Βικάριο. Όμως, μετά την παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε, καθώς ο νεαρός αστέρας ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην σημειώνουν καμία αξιόλογη φάση.

Ωστόσο στο 45+1' η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα με τον Φιλ Φόντεν. 45+1' Ο Μπομπ έκανε το γύρισμα, όμως το σουτ του Άγγλου διεθνή στην κίνηση ήταν άστοχο. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των ευκαιριών. Στο 48' ο Χούλιαν Άλβαρες εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπομπ, έκανε το σουτ, αλλά ο Φαν Ντε Φεν απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

Πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία των «πολιτών» όταν ο Τίμο Βέρνερ έκανε την κάθετή πάσα, ο Τζόνσον βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Ορτέγκα τον σταμάτησε. Στο 66ο λεπτό ο Φόντεν έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Βικάριο

Ωστόσο η λύτρωση για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήρθε στο 88ο λεπτό. Ο Νέιθαν Ακέ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή έξοδο του Βικάριο και με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους «πολίτες».

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 88' ΓΚΟΟΟΛ για την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ακέ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή έξοδο του Βικάριο και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0 για τους πολίτες.
  • 84' Κίτρινη κάρτα στον Γκβάρντιολ.
  • 82' Ακόμη μία σημαντική φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Χόιμπεργκ έκανε ένα τραγικό λάθος, ο Ντε Μπρόινε πήρε την μπάλα, όμως το κοντινό του τελείωμα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
  • 81' Καλή ευκαιρία για την Σίτι. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή, αλλά ο Βικάριο μπλόκαρε.
  • 72' Μαζεμένες αλλαγές για την Τότεναμ. Μέσα οι Μάντισον και Σκιπ, έξω οι Μπεντακούρ και Τζόνσον.
  • 66' Ο Φόντεν έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Βικάριο.
  • 65' Αλλαγές για την Μάντσεστερ Σίτι. Στις θέσεις των Άλβαρες και Μπομπ οι Ντε Μπρόινε και Ντοκού.
  • 59' Κίτρινη κάρτα στον Ουντότζι.
  • 57' Κίτρινη κάρτα στον Κόβασιτς.
  • 53' Ο Βέρνερ έκανε την κάθετή πάσα, ο Τζόνσον βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Ορτέγκα τον σταμάτησε.
  • 48' Μεγάλη ευκαιρία για την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Χούλιαν Άλβαρες εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπομπ, έκανε το σουτ, αλλά ο Φαν Ντε Φεν απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.
  • Έναρξη του δεύτερου μέρους.
  • Λήξη πρώτου μέρους, Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-0.
  • 45+1' Ο Μπομπ έκανε το γύρισμα, όμως το σουτ του Φόντεν στην κίνηση ήταν άστοχο.
  • Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 41' Οι παίκτες της Σίτι έκαναν απανωτά σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα των γηπεδούχων και κατέληξε κόρνερ.
  • 39' Τα «σπιρούνια» κυκλοφορούν την μπάλα.
  • 34' Υπάρχει μία μικρή διακοπή, καθώς ο διαιτητής του παιχνιδιού έχει πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία.
  • 31' Οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.
  • 26' Ο Γιόσκο Γκβάρντιολ επιχείρησε το γέμισμα, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • 25' Ο Πέδρο Πόρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Ορτέγκα μπλόκαρε.
  • 20' Κόρνερ για την Τότεναμ.
  • 18' Οι φιλοξενούμενοι μέχρι στιγμής δεν έχουν βρει τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Δεν το εκμεταλλεύτηκαν σωστά οι παίκτες του Ποστέκογλου.
  • 16' Κόρνερ για την Τότεναμ.
  • Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους φιλοξενούμενους.
  • 13' Κόρνερ για τη Σίτι.
  • 11' Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχει μπει καλύτερα στο ματς.
  • Θυμίζουμε πως σε περίπτωση ισοπαλίας, υπάρχει επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου και όχι παράταση και πέναλτι
  • Το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από έλεγχο στο VAR.
  • Η φάση όμως θα ελεγχτεί.
  • 5' ΓΚΟΟΟΛ για την Μάντσεστερ Σίτι με τον Μπομπ.
  • Το παιχνίδι είναι ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά.