Σούπερ ΑΕΚ στην Τουρκία, 3-1 την Τράμπζονσπορ στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Champions League

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:57 - 30.07.2023 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 30.07.2023

Σε ένα γεμάτο φιλικό στην Τραπεζούντα με τέσσερα γκολ και δύο χαμένα πέναλτι, η ΑΕΚ επικράτησε της Τράμπζονσπορ με 4-1 και έστειλε μήνυμα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ανησυχία για Ντομαγκόι Βίντα που έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Έστειλε ηχηρό μήνυμα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ η ΑΕΚ! Στην πρόβα τζενεράλε εν όψει των αγώνων με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τα προκριματικά του Champions League, η Ένωση επικράτησε της Τράμπζονσπορ στην Τραπεζούντα χάρη στα γκολ των Λιβάι Γκαρσία (31'), Ελίασον (41') και Φαν Βέερτ (75').

«Γλυκόπικρη» όμως η γεύση στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο, καθώς ο Ντομαγκόι Βίντα έγινε αναγκαστική αλλαγή με το... καλημέρα και αυτομάτως η συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές μάχες με την κροατική ομάδα κρίνεται αμφίβολη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ, αφού πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης ο Ντομαγκόι Βίντα υπέστη τραυματισμό. Και παρότι ο Κροάτης επέστρεψε στο χορτάρι και δοκίμασε να συνεχίσει, δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή, να πάρει τη θέση του ο Μήτογλου και φυσικά να ανησυχήσει τους «κιτρινόμαυρους».

Ο τραυματισμός του Κροάτη αποσυντόνισε την Ένωση και αυτό φάνηκε. Η τουρκική ομάδα πατούσε καλύτερα και στο 8' είχε την πρώτη της καλή στιγμή, όταν Στάνκοβιτς είπε όχι εντυπωσιακά σε εξ επαφής κεφαλιά του Μάξι Γκόμεζ. Έπειτα από τρία λεπτά ο Δικέφαλος απάντησε με ένα σουτ του Λιβάι Γκαρσία που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 15' επιθετικός από τον Τρινιντάντ και Τομπάγκο βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι για ένα διάστημα πίεσαν αρκετά την ΑΕΚ και είχαν και δύο καλές στιγμές με τον Τάσο Μπακασέτα, που επιχείρησε δύο σουτ στο 24' και το 25', όμως κανένα από τα δύο δεν έφεραν το προβάδισμα στην ομάδα του. Από 'και και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Ένωσης...

Η αρχή έγινε στο 31ο λεπτό όταν οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μήτογλου, που πέφτοντας έστρωσε στον Λιβάι Γκαρσία και εκείνος με μια... οβίδα έκανε το 0-1. Και μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Τσούμπερ στο 36', η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 41' αφού ελευθερώθηκαν με εξαιρετικό τρόπο οι «κιτρινόμαυροι» από την πίεση της Τράμπζονσπορ, ο Ελίασον με ένα πανέμορφο σουτ έγραψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αλμέιδα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές. Γκατσίνοβιτς, Γαλανόπουλος, Άμπραμπατ και Αθανασιάδης μπήκαν αντί των Ρότα, Σιμάνσκι, Ελίασον και Στάνκοβιτς. Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο, οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 55' μείωσαν σε 1-2 με κεφαλιά του Μάξι Γκόμες έπειτα από ασίστ του Τάσου Μπακασέτα.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και κυνήγησαν και την ισοφάριση, όμως δεν δημιούργησαν τις μεγάλες ευκαιρίες και στο 68' η Ένωση είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων ξανά, αφού ο Μπακασέτας άπλωσε άτσαλα το πόδι του και βρήκε στον πρόσωπο τον Γκατσίνοβιτς μες την περιοχή, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να κερδίσουν πέναλτι. Ωστόσο, ο Λιβάι Γκαρσία δεν νίκησε τον Τσεκίρ από την άσπρη βούλα.

Έπειτα από 7 λεπτά ο Δικέφαλος βρήκε το τρίτο γκολ όμως, όταν στο 75' οι «κιτρινόμαυροι» συνεργάστηκαν εξαιρετικά και στο τέλος της φάσης ο Σιντιμπέ «σέρβιρε» στον Φαν Βέερτ, που με ένα πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Στο 81ο λεπτό η Τράμπζονσπορ είχε ξανά ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, όταν κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Μάνταλου. Ωστόσο, ο Τάσος Μπακασέτας δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη, που με μια εξαιρετική επέμβαση διατήρησε το προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε δύο καλές στιγμές με τον Άμραμπατ και για τέταρτο γκολ, αλλά δεν αξιοποιήθηκαν και το 1-3 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Δείτε το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Τράμπζονσπορ - ΑΕΚ 1-3
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 86' Σουτ εξ επαφής του Άμραμπατ, αποκρούει ο Τούρκος πορτιέρε.
  • 82' Αποκρούει ο Αθανασιάδης! Φοβερή επέμβαση από τον Έλληνα πορτιέρε.
  • Πέναλτι για την Τράμπζονσπορ μετά από χέρι του Μάνταλου!
  • 80' Δυνατό σουτ του Άμραμπατ από δύσκολη γωνία, άουτ η μπάλα.
  • 75' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-3! Έπειτα από φοβερή ανάπτυξη από την Ένωση, ο Σιντιμπέ «σέρβιρε» στον Φαν Βέρτ κι εκείνος σκόραρε λίγα δευτερόλεπτα αφότου είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
  • Όλα καλά με Λιβάι, όμως θα περάσει έξω για να πάρει τη θέση του ο Φαν Βέερτ, ενώ θα βγει και ο Χατζισαφί για να μπει ο Μοχαμάντι.
  • Σύγκρουση του Λιβάι Γκαρσία με τον Μπένκοβιτς, στο έδαφος και οι δύο παίκτες.
  • 69' Ο Λιβάι Γκαρσία αστοχεί. Συγκεκριμένα, ο Ουγκουρτσάν απέκρουσε την εκτέλεση του άσου από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο, ενώ στη συνέχεια είπε όχι και στο ριμπάουντ.
  • 68' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Τάσος Μπακασέτας άπλωσε το πόδι του άτσαλα και βρήκε τον Γκατσίνοβιτς στο πρόσωπο μέσα στην περιοχή.
  • Μάνταλος και Πισάρο αντί των Γιόνσον και Τσούμπερ.
  • 58' Σουτ του Γκατσίνοβιτς, στην αγκαλιά του Τούρκου γκολκίπερ.
  • 54' ΓΚΟΛ για την Τράμπζονσπορ, 1-2! Ο Μπακασέτας με μια ωραία σέντρα βρήκε τον Μάξι Γκόμεζ κι εκείνος με μια εύστοχη κεφαλιά μείωσε.
  • Τέσσερις αλλαγές από τον Ματίας Αλμέιδα. Γκατσίνοβιτς, Γαλανόπουλος, Άμπραμπατ και Αθανασιάδης στις θέσεις των Ρότα, Σιμάνσκι, Ελιάσον και Στάνκοβιτς.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη ΑΕΚ να προηγείται της Τράμπζονσπορ χάρη στα γκολ των Λιβάι Γκαρσία και Ελίασον.
  • 41' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Αφού ελευθερώθηκε με εξαιρετικό τρόπο η Ένωση από την πίεση της Τράμπζονσπορ, ο Ελίασον με ένα πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα.
  • Άναψαν τα αίματα! «Κοκορομαχία» μεταξύ Σιμάνσκι και Μπακασέτα μετά το φάουλ του Πολωνού χαφ στον Έλληνα άσο.
  • Κυριαρχεί τα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ.
  • 35' Σουτ του Ρότα, μπλοκάρει ο Ουγκουρτσάν.
  • 33' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ με ένα γύρισμα του Τσούμπερ, έδιωξε η άμυνα των Τούρκων.
  • 31' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο συνήθης ύποπτος, Λιβάι Γκαρσία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα πανέμορφο σουτ, έπειτα από το... στρώσιμο του Μήτογλου.
  • 30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι «σέρβιρε» στον Τσούμπερ αφού χρησιμοποίησε εξαιρετικά το κορμί του, όμως ο Τσούμπερ δεν νίκησε τον Ουγκουρτσάν.
  • 25' Νέα ευκαιρία για την τουρκική ομάδα, ξανά με τον Μπακασέτα, του οποίου το σουτ κόντραρε.
  • 24' Καλή στιγμή για την Τράμπζονσπορ, με τον Μπακασέτα να εξαπολύει ένα ωραίο σουτ και τον Στάνκοβιτς να λέει όχι με διπλή προσπάθεια.
  • 21' Μακρινό σουτ του Σιμάνσκι, πολύ άστοχο.
  • 18' Σουτ του Λιβάι Γκαρσία από πλάγια θέση μετά από εξαιρετική μπαλιά του Χατζισαφί, περνάει παράλληλα η μπάλα.
  • 15' Βρίσκει δίχτυα ο Λιβάι Γκαρσία για την ΑΕΚ μετά από ασίστ του Πινέδα, όμως δεν μετράει το γκολ λόγω οφσάιντ.
  • 11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία να περνάει δίπλα από τη συμβολή των δοκών.
  • Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Μήτογλου να παίρνει τη θέση του Βίντα, αφού ο Κροάτης δεν μπορεί να συνεχίσει.
  • 8' Φοβερή επέμβαση του Στάνκοβιτς σε κεφαλιά του Μάξι Γκόμες.
  • 7' Σουτ του Ομούρ, απέκρουσε ο Στάνκοβιτς.
  • Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Βίντα.
  • Δεν πατάει καλά ο Κροάτης αμυντικός. Και το τελευταίο που θα ήθελε να δει ο Αλμέιδα είναι ένα εκ των δύο βασικών του στόπερ να μένει εκτός λίγο πριν τις ευρωπαϊκές «μάχες» με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.
  • Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Τράμπζονσπορ γίνεται απειλητική, ενώ ο Βίντα βρέθηκε στο έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Πρόκειται για μία πρόβα τζενεράλε για την Ένωση εν όψει των αναμετρήσεων με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
  • Ενώ τετ α τετ με τους κιτρινόμαυρους είχε και ο Δημήτρης Κουρμπέλης.
  • Φυσικά, ο Τάσος Μπακασέτας τα είπε με πολλούς «κιτρινόμαυρους».
  • Τράμπζονσπορ (Νέναντ Μπιέλιτσα): Ουγκουρτσάν, Ντένσβιλ, Μπένκοβιτς, Λάρσεν, Ερέν, Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Αμπντουλκαντίρ, Βίσκα, Τρεζεγκέ, Μάξι Γκόμες
  • ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.
  • Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Τράμπζονσπορ στην Τραπεζούντα.