Τρελαίνει κόσμο ο Πανσερραϊκός του Γκαρσία, 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Άγγελος Φραγκισκάτος 19:32 - 28.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:17 - 28.09.2023

Χάρη στο γκολ του Άλεξιτς στις καθυστερήσεις, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2, για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Γεμάτο από γκολ και πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στις Σέρρες ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και ΠΑΣ Γιάννινα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2, χάρη στο γκολ του Άλεξιτς στις καθυστερήσεις.

Πλέον με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς, ενώ οι Ηπειρώτες παρέμειναν στην 10η θέση με 5 πόντους.

Οι γηπεδούχοι με το καλησπέρα μπήκαν δυναμικά και κέρδισαν πέναλτι μόλις στο 6'. Στην αριστερή πλευρά ο Καραχάλιος ανέτρεψε τον Χατζηστραβό και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Πηλέας ήταν εύστοχος και έδωσε το προβάδισμα στην μάδα των Σερρών.

Όμως η χαρά στο στρατόπεδο των «λιονταριών» κράτησε για λίγο, καθώς η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν άμεση. Στο 11' μετά την εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Παντελάκης πήδηξε με ευκολία, πήρε τη κεφαλιά και έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έβγαλε αντίδραση στο ματς, χάνοντας μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 24' μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αυλωνίτης πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, με τον Κλέιμαν να αποκρούει, στη συνέχεια ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Εφτά λεπτά μετά ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε ξανά στο ματς. Ο Στάικος επιχείρησε από μακριά ένα σουτ, εκεί που ο Κλέιμαν έδειχνε να ελέγχει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του για το 2-1 της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία. Δίχως άλλη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο 62' μετά από μία κακή προβολή, ο Τσαούσης πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Ηπειρώτες.

Λίγα λεπτά μετά ο Πανσερραϊκός κέρδισε δεύτερο πέναλτι, μετά την ανατροπή του Τζίνο μέσα στη περιοχή πάνω στον Μούργο. Ωστόσο αυτή τη φορά ο Πηλέας αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τελικά το νικητήριο γκολ το βρήκε στις καθυστερήσεις. Καταπληκτική ασίστ από τον Πεταυράκη σε εκτέλεση φάουλ, ο Άλεξιτς πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με πανέμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τον Πανσερραϊκό

MVP:

Ο Κόστα Άλεξιτς. Ο Σέρβος επιθετικός έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, καθώς πέτυχε το νικητήριο τέρμα.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΆΔΕΣ:

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Στάικος, Ουεντραόγκο, Μούργος, Χατζηστραβός, Πηλέας, Άλεκσιτς

ΠΑΣ Γιάννινα (θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούδης, Γκίνο, Καραχάλιος, Γκάρο, Παμλίδης, Κόντε, Τζίμας

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Λήξη στο παιχνίδι, Πανσερραϊκός ΠΑΣ Γιάννινα 3-2.
  • 90' 5 Κόκκινη κάρτα για τον Καραχάλιο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα συνεχίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με ένα παίκτη λιγότερο.
  • 90'4 Κίτρινη κάρτα στον Μασκανάκη.
  • Επτά θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Καταπληκτική ασίστ από τον Πεταυράκη σε εκτέλεση φάουλ, ο Άλεκσιτς πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με πανέμορφο σουτ σκόραρε στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν.
  • 89' Διπλή αλλαγή για την ομάδα το Θανάση Στάικου. Μπάλαν και Λιάσος περνούν στις θέσεις των Κόντε και Τζίνο.
  • 87' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ροσέρο έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.
  • 86' Ακόμη δύο αλλαγές για τα «λιοντάρια των Σερρών». Μέσα οι Θυμιάνης και Ντάνκερλουι, έξω οι Δεληγιαννίδης και Ουεντραόγκο.
  • 82' Ο Πανσερραϊκός αναπτύχθηκε από τα αριστερά, όμως ο Άλεξιτς δεν μπόρεσε να προλάβει τη μπάλα.
  • Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας.
  • 78' Κίτρινη κάρτα στον Λώλη για την αντίδρασή του, μετά από φάουλ που καταλόγισε κατά του ΠΑΣ.
  • 76' Κόκκινη κάρτα σε άνθρωπο του ΠΑΣ Γιάννινα για διαμαρτυρίες.
  • 73' Κίτρινη κάρτα στον Ουεντραόγκο.
  • 71' Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Σοφιανός και Μασκανάκης αντί των Μούργο και Πηλέα.
  • 70' Ο Πηλέας αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο Κύπριος μπακ έστειλε μπάλα πολύ ψηλά άουτ και έμεινε το 2-2.
  • 67' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό. Ο Τζίνο ανέτρεψε τον Μούργο ο διαιτητής του αγώνα έδειξε το σημείο του πέναλτι.
  • Η ομάδα του Θανάση Στάικου ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να φτιάσει στη ισοφάριση.
  • 62' Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε το ματς στα ίσια. Μετά από μία κακή προβολή, ο Τσαούσης πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Ηπειρώτες.
  • 58' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ροσέρο έκανε τη σέντρα-σουτ από τα αριστερά, με τον Χόβαν να διώχνει σε κόρνερ.
  • 53' Πρόβλημα για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστραβος δεν μπορεί να συνεχίσει και έτσι έγινε αναγκαστική αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Μαξιμιλιάνο Μορέιρα.
  • Η εκτέλεση το Σόρια πέρασε εκτός.
©Intime
  • 49' Κόρνερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.
  • Το πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό και πάρα πολλές φάσεις. Ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα μόλις στο 9' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πηλέα, ενώ δύο λεπτά μετά ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσια με τον Παντελάκη. Το σκορ του πρώτου μέρος διαμόρφωσε στο 32' μετά από «παιδικό» λάθος του Κλέιμαν στο σουτ του Στάικου.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Πανσερραϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1.
  • 45'2 Ο Παντελάκης πήρε κίτρινη κάρτα, μετά το μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηστραβό.
  • Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 37' Ο Στάικος δοκίμασε ξανά ένα σουτ, όμως αυτή τη φορά ο Κλέιμαν μπλόκαρε σταθερά.
  • 35' Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε.
  • 32' Απίστευτο λάθος του Κλέιμαν και γκολ για τον Πανσερραϊκό. Ο Στάικος επιχείρησε από μακριά ένα σουτ, εκεί που ο Κλέιμαν έδειχνε να ελέγχει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του για το 2-1 της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία.
  • 29' Κίτρινη κάρτα στον γενικό αρχηγό των Ηπειρωτών.
©Intime
  • 24' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αυλωνίτης πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, με τον Κλέιμαν να αποκρούει, στη συνέχεια ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
  • 21' Ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Αυλωνίτης απομάκρυνε σε κόρνερ.
  • Εξαιρετικός είναι ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο εικοσάλεπτο.
  • 17' Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Ουεντραόγκο έκανε τη πάσα στον Χατζηστραβό που απέφυγε έναν αντίπαλο και πλάσαρε, η μπάλα όμως πέρασε λίγο άουτ.
  • 15' Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
  • 11' Άμεση απάντηση για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά την εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Παντελάκης πήδηξε με ευκολία, πήρε τη κεφαλιά και έκανε το 1-1 για την ομάδα του.
  • Ο πρώην παίκτης του Άρη Λεμεσού πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στη φετινή σεζόν.
  • 9' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Ο Κώστας Πηλέας άνοιξε το σκορ για τα «λιοντάρια» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
  • 6' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό.
  • 2' Ο Παμλίδης βγήκε σε θέση τετ α τετ, οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν τη μπάλα πάνω στη γραμμή το πλασέ του, όμως η φάση δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του ματς.
©Intime
  • Διαιτητής: Γκορτσίλας
  • Βοηθοί: Κολλιάκος, Νιδριώτης
  • 4ος διαιτητής: Τσακαλίδης
  • VAR: Περράκης, Φωτόπουλος
  • Η ομάδα του Θανάση Στάικου βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς, ενώ τα «λιοντάρια» είναι στην 8η θέση με 6 πόντους.
  • ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαουσής, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Γκάρο, Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας, Κόντε.
  • Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος, Χατζηστραβός, Άλεξιτς
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Nova Sports Prime HD.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στις Σέρρες ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.