Κατάπιε τη Λαμία στον «λάκκο των λεόντων» και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ο Πανσερραϊκός

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 21:56 - 23.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:07 - 23.09.2023

Ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος και στην επιστροφή στο σπίτι του νίκησε 2-0 τη Λαμία με γκολ των Άλεξιτς, Στάικου και κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο.

Ο Πανσερραϊκός γύρισε στη φυσική του έδρα.

Στο ματς με τον Παναιτωλικό, οι Μακεδόνες έπαιξαν στην Τούμπα και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις. Την περασμένη εβδομάδα έπαθαν το ίδιο με την Κηφισιά εκτός έδρας στο απίθανο 4-4-4 με την Κηφισιά.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, παράλληλα, ήταν ανταγωνιστική με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο κι έμεινε αήττητη στην OPAP Arena με τη νταμπλούχο ΑΕΚ. Στην επιστροφή του, λοιπόν, στη φυσική του έδρα, με τον κόσμο του να δίνει δυναμικά το παρών, ο Πανσερραϊκός έδωσε τα πάντα για την πρώτη νίκη και την κατέκτησε λυγίζοντας 2-0 την άνευρη Λαμία με δύο γκολ σε πέντε λεπτά.

Ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος από το πρώτο λεπτό. Στο 4’ ο Μούργος γύρισε και ο Δεληγιαννίδης έκανε από ευνοϊκή θέση κακό τελείωμα.

Στο 24’ δυνατό σουτ του Στάϊκου με το δεξί από πολύ μακριά, μάζεψε ο Κοσέλεφ, ενώ στο 25’ η Λαμία άγγιξε το γκολ στη μεγαλύτερη φάση της στο ματς. Γύρισμα από αριστερά, ο Μαρτίνεθ μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε αδύναμο πλασέ κι απομάκρυνε προ της γραμμής αμυντικός. Στην εξέλιξη της φάσης βολίδα του Καρλίτος με το δεξί, απέκρουσε εκπληκτικά ο Χόβαν σε κόρνερ.

Στο 27’ σουτ του Μούργου ήταν άστοχο, ενώ στο 31’ ο Πηλέας έκανε εξαιρετική σέντρα στον Πεταυράκη, αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 33’ μακρινό σουτ του Τόμας κατέληξε στα χέρια του Κοσέλεφ.

Καθάρισε σε 5 λεπτά

Ο Πανσερραϊκός έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, τη διεκδίκησε με πάθος κι αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ καρφωτή κεφαλιά του Άλεξιτς απέκρουσε εκπληκτικά ο Κοσέλεφ.

Στο 66’ όμως, έγινε το 1-0. Κεφαλιά του Μπέργκστρομ, ο Κοσέλεφ απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ κι από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στο 70’ έγινε το 2-0. Η Λαμία δεν έδιωξε από την άμυνα γρήγορα, ο Πανσερραϊκός πίεσε ψηλά, έκλεψε και η μπάλα στρώθηκε στον Στάικο. Ο Έλληνας χαφ από τα 25 μέτρα εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ με το δεξί και ο Κοσέλεφ άγγιξε τη μπάλα, αλλά αυτή καρφώθηκε στη δεξιά του γωνία.

Στο 78’ γυριστή κεφαλιά του Μπέργκστρομ από κόρνερ του Πηλέα δεν βρήκε στόχο.

O MVP

Ο Άλεξιτς άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, αλλά ο Στάικος τη σφράγισε. Ο Έλληνας χαφ είχε μία ακόμα καλή εμφάνιση κι ένα θαυμάσιο γκολ μετά το ματς με την Κηφισιά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Ο Πανσερραϊκός βρήκε πρώτος γκολ. Ήταν, άλλωστε, ανώτερος και η ομάδα που δημιουργούσε κι απειλούσε περισσότερο. Με το 1-0 του Άλεξιτς, το γήπεδο πήρε φωτιά κι αμέσως ήρθε το 2-0 για να κριθεί ουσιαστικά ο νικητής.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρουσίασε μία ομάδα μαχητική, που ήθελε να πάρει την πρώτη της νίκη με την επιστροφή στη φυσική της έδρα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο παθιασμένοι κι έδειχναν να θέλουν περισσότερο τη νίκη. Αυτό και μόνο ήταν αρκετό κόντρα στην άνευρη και φλύαρη ομάδα του Βόκολου.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΉΣ

Ο Αριστείδης Βάτσιος δεν είχε τη δύσκολη φάση και τα πήγε αρκετά καλά στο ματς με τους βοηθούς τους Ιορδάνη Απτόσογλου και Παντελή Σπυρόπουλο.

«Βόμβες» Μπένετ στην επιστολή του: «Η ΕΠΟ δεν θέλει να λειτουργήσει με ακεραιότητα και ειλικρίνεια»
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

10:59 - 23.09.2023

Με την επιστολή του ο Στιβ Μπένετ εξαπέλυσε... επίθεση στον Τάκη Μπαλτάκο, τονίζοντας πως η ΕΠΟ δεν θέλει να λειτουργήσει με ακεραιότητα και ειλικρίνεια.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού: Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας (86’ Ντανκερλούι), Δεληγιαννίδης, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (64’ Χατζηστραβός), Τόμας (46’ Μασκανάκης), Άλεξιτς (94’ Μπαϊροβιτς).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Πάβλοβετς, Μαρτίνεθ (64’ Λονγκό), Στάνκο (64’ Σαντάνα), Σλίβκα, Νούνιες (79’ Τσιλιανίδης), Καρλίτος, Τσιλούλης (46’ Τόσιτς).

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 2-0 ΜΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΛΕΞΙΤΣ ΣΤΟ 66' ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΑΙΚΟΥ ΣΤΟ 70'
  • 94' ο Μπαϊροβιτς στη θέση του Άλεξιτς.
  • Φώναξε για πέναλτι ο Πανσερραϊκός σε μαρκάρισμα στον Χατζηστραβό, δεν υπήρχε παράβαση
  • 86' Ο Ντανκερλούι στη θέση του Πηλέα
  • 84' Ο Ακούνια στη θέση του Καρλίτος
  • 78' Σέντρα του Πηλέα, κεφαλιά του Μπέργκστρομ, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Η Λαμία δεν έδιωξε από την άμυνα γρήγορα, ο Πανσερραϊκός πίεσε ψηλά, έκλεψε και η μπάλα στρώθηκε στον Στάικο. Ο Έλληνας χαφ από τα 25 μέτρα εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ με το δεξί και ο Κοσέλεφ άγγιξε τη μπάλα, αλλά αυτή καρφώθηκε στη δεξιά του γωνία.
  • 70' ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΪΚΟ!
  • Κεφαλιά του Μπέργκστρομ, ο Κοσέλεφ απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ κι από κοντά άνοιξε το σκορ.
  • 66' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΙΤΣ!
  • 53' Καρφωτή κεφαλιά του Άλεξιτς απέκρουσε εκπληκτικά ο Κοσέλεφ
  • Κίτρινη ο Στάικος
  • 47' Κίτρινη ο Στάνκο
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Αλλαγή και η Λαμία ο Τόσιτς αντί του Τσιλούλη
  • 46' Ο Μασκανάκης αντί του Τόμας
  • Τέλος πρώτου μέρους 0-0. 65%-35% η κατοχή για τον Πανσερραϊκό, 7-3 οι τελικές
  • 43' Στο έδαφος ο Πεταυράκης, μπηκε το ιατρικό τιμ
  • 33' Αριστερό μακρινό σουτ του Τόμας στα χέρια του Κοσέλεφ
  • 27' Αριστερό σουτ του Μούργου λίγο άουτ
  • 25' Διπλή μεγάλη ευκαιρία η Λαμία. Γύρισμα από αριστερά, ο Μαρτίνεθ μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε αδύναμο πλασέ κι απομάκρυνε προ της γραμμής αμυντικός, στην εξέλιξη της φάσης βολίδα του Καρλίτος με το δεξί, απέκρουσε εκπληκτικά ο Χόβαν σε κόρνερ