Ισοπαλία στη Βρέμη ανάμεσα σε Βέρντερ και Λειψία - Έχασαν έδαφος οι «ταύροι»

Δημήτρης Χούπης 21:29 - 19.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:31 - 19.12.2023

Ισόπαλο 1-1 ήρθε το αποτέλεσμα ανάμεσα στη Βέρντερ Βρέμης και τη Λειψία για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στη Βρέμη ανάμεσα στη Βέρντερ και τη Λειψία για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga

Στο πρώτο μέρος οι «ταύροι» ξεκίνησαν με μεγάλη ευκαιρία, αφού στο 1' ο Λουκέμπα έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική φάση, αλλά πέντε λεπτά μετά η Λειψία σκόραρε. Παρόλα αυτά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο Πόουλσεν ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το τέρμα τελικά ήρθε για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Οπέντα με τριπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τη Λειψία. Ωστόσο η Βέρντερ βρήκε απάντηση. Ο Νίνμα με ωραία προσπάθεια έκανε ένα σουτ στην αριστερή γωνία και έκανε το 1-1.

Αυτό είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Champions League μετά την κλήρωση για τους «16»
CHAMPIONS LEAGUE

15:51 - 19.12.2023

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Opta, οι πιθανότητες της Μάντσεστερ Σίτι να κερδίσει για δεύτερη διαδοχική χρονιά το Champions League είναι μεγάλες, μετά την κλήρωση της με την Κοπεγχάγη για τους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αξιοσημείωτο, με το σκορ να μένει στο 1-1, κάτι που δεν ευνόησε τους «ταύρους». Κάπως έτσι η Λειψία έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη Μπάγερ Λεβερκούζεν και δύο βαθμούς πίσω από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου