Πήρε τη ματσάρα με τη Σεβίλλη η Βιγιαρεάλ με... buzzer beater και έμεινε «ζωντανή» για Ευρώπη

Sportal newsroom 19:40 - 11.05.2024 / Ανανεώθηκε: 08:07 - 29.05.2024

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που τα είχε όλα, η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Σεβίλλης με 3-2 στο «Θεράμικα» χάρη σε γκολ του Σόρλοθ στο φινάλε και διατήρησε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη.

Επτάψυχη Βιγιαρεάλ, «τρέχει» να προλάβει το ευρωπαϊκό εισιτήριο! Το «κίτρινο υποβρύχιο» με buzzer beater του Σόρλοθ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Σεβίλλη με 3-2, μένοντας «ζωντανό» στο κόλπο για Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι είδαν τους Ανδαλουσιάνους να προηγούνται δις με ισάριθμα γκολ του Εν Νεσίρι (26’, 44’), όμως κατάφεραν να επικρατήσουν. Στο 84ο λεπτό ο Μοσκέρα έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στις καθυστερήσεις έγινε ένας χαμός.

Η ομάδα του Μαρθελίνιο βρήκε το γκολ της νίκης στο 92', αλλά ακυρώθηκε από το VAR. Ωστόσο, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σόρλοθ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα -ο Νορβηγός είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο πρώτο μέρος- και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Νωρίτερα η Μαγιόρκα πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λας Πάλμας.