Ζίβκοβιτς λαμπρός οδηγεί τον ΠΑΟΚ στους ομίλους του Conference League!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 23:47 - 24.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:09 - 25.08.2023

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντίγια Ζίβκοβιτς, που από το ξεκίνημα της σεζόν βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και το απέδειξε κι απόψε, πετυχαίνοντας ένα απίστευτο γκολ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Χαρτς στη Σκωτία και πλέον βρίσκεται με... 1,5 πόδι στους ομίλους του Conference League.

Όσο έχει Ζίβκοβιτς δεν φοβάται τίποτα ο ΠΑΟΚ! Ο Σέρβος παικταράς πραγματοποίησε μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση και με ένα φοβερό γκολ χάρισε τη νίκη στον Δικέφαλο του βορρά κόντρα στη Χαρτς μέσα στη Σκωτία με 2-1. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται... αγκαλιά με το εισιτήριο για τους ομίλους του Conference League, αφού το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους στη ρεβάνς της Τούμπας.

Πριν καλά καλά αποκτήσει ρυθμό το παιχνίδι και με καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό της, οι Σκωτσέζοι κέρδισαν πέναλτι από το πουθενά. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης υπήρχε επαφή του Σβαμπ πάνω στον Βάργκας, που μόλις είχε πατήσει στην περιοχή των «ασπρόμαυρων» και έπειτα από εξέταση του VAR ο διαιτητής Τρεϊμάνις καταλόγισε πέναλτι. Ο Σάνκλαντ ανέλαβε την εκτέλεση και παρότι ο Κοτάρσκι επέσε σωστά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Δικέφαλος του βορρά όμως απάντησε όσο πιο άμεσα γινόταν. Την ώρα που οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα... ζαλισμένοι από τους πανηγυρισμούς, οι Θεσσαλονικείς «χτύπησαν» με τον Ζίβκοβιτς, που κέρδισε πέναλτι σε σκληρό μαρκάρισμα του Ρόουλς. Ο Σβαμπ έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και με μία υπέροχη εκτέλεση νίκησε κατά κράτος τον Κλαρκ και έκανε το 1-1, φέροντας το ματς στα ίσια σε ένα απίστευτο πρώτο τέταρτο.

Από 'κει και έπειτα ο ρυθμός έπεσε και η κατοχή ήταν απόλυτα ισορροπημένη. Ο ΠΑΟΚ όμως κινδύνεψε να βρεθεί ξανά πίσω στο σκορ στο 31', αλλά ο Κοτάρσκι έδειξε για ακόμη μια φορά την κλάση του σώζοντας με εντυπωσιακό τρόπο την ομάδα του. Αρχικά είπε όχι σε κεφαλιά του Σάνκλαντ με μια τρομερή απόκρουση, ενώ στη συνέχεια έβαλε «στοπ» και στο σουτ του Βάργκας, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δις στο πρώτο 10λεπτο. Αρχικά με σουτ του Ζίβκοβιτς στο 48' και στη συνέχεια με σουτ του Τάισον στο 55', όμως ο Κλαρκ απέκρουσε και τις δύο προσπάθειες. Και εκεί που ο Δικέφαλος του βορρά είχε το πάνω χέρι και δεν κινδύνευε καθόλου, είδε τον Σάνκλαντ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 66' έπειτα από λάθος του Εκόνγκ. Αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, διότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση.

Το ακυρωθέν γκολ «αγρίεψε» τους Θεσσαλονικείς, που στο 74' είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλαρκ από πλάγια θέση, όμως έπειτα από ένα λεπτό ο Σέρβος άσος τον «εκτέλεσε» με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή και έγραψε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ, που βάσει της εικόνας του αγώνα (ειδικά στο δεύτερο μέρος) το δικαιούταν.

Ζίβκοβιτς Ζίβκοβιτς/ ©Intime

Στη συνέχεια όχι μόνο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση η Χαρτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που με τη φόρα του δεύτερου γκολ έφτασαν πολύ κοντά και σε τρίτο στο 78', όταν ο Ζίβκοβιτς «χτύπησε» για ακόμη μια φορά μετά την πάσα του Τσιγγάρα, αλλά ο Κλαρκ είπε «όχι» στο σουτ του. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα, αφού μετέπειτα ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το υπέρ του 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Οι ενδεκάδες

ΧΑΡΤΣ: Κλαρκ, Άτκινσον (90’ Οφιά), Κεντ, Ρόουλες, Κίνγκσλεϊ, Βάργκας (90’ Όντα), ΜακΚάι (64’ Λόουρι), Κοχρέιν (87’ Σίμπικ), Ντέβλιν, Μπόις (87’ Ταγκάβα), Σάνκλαντ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Κεντζιόρα, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας (70’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Τάισον (79’ Νάρεϊ), Μπράντον Τόμας (88’ Τζήμας).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το... κρύο γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ στο 66ο λεπτό σε διάστημα που ήταν καλύτερος, τον «αγρίεψε» και μόλις 9 λεπτά μετά ήρθε η «οβίδα» του Ζίβκοβιτς που χάρισε τη νίκη στον Δικέφαλο του βορρά.

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, που ήταν μέσα σχεδόν σε όλες τις επικίνδυνες φάσεις του ΠΑΟΚ, ενώ πέτυχε και τη νικητήρια γκολάρα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Ζίβκοβιτς τη φετινή σεζόν, με τον Σέρβο να δείχνει πως είναι σε εξαιρετική φόρμα!

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Χαρτς μέσα στη Σκωτία και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης!
  • 95' Κρατάει μπάλα ο ΠΑΟΚ, αφού ο χρόνος είναι με το μέρος του.
  • 90' Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Δίκαιο το σκορ βάσει της εικόνας των δύο ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να είναι σαφώς ανώτερος.
  • 79' Στη θέση του Τάισον ο Νάρεϊ.
  • 78' Μεγάλη ευκαιρία, ξανά με Ζίβκοβιτς! Ο Σέρβος απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ, αλλά του είπε όχι ο Κλαρκ αυτή τη φορά.
  • 77' Σουτ του Λόουρι, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.
  • 75' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-2! Ο Σέρβος εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή (και μάλιστα με το κακό του πόδι το αριστερό) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Κλαρκ.
  • 74' Απαντάει ο ΠΑΟΚ, με τεράστια ευκαιρία! Ο Ζίβκοβιτς από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλαρκ, που δυσκολεύτηκε αλλά απέκρουσε το σουτ του Σέρβου.
  • 73' Ευκαιρία για τη Χαρτς, με το σουτ του Βάργκας να περνάει άουτ.
  • 70' Μουργκ αντί Κωνσταντέλια.
  • Δεν μετράει το γκολ της Χαρτς! Έπειτα από εξέταση VAR, διαπιστώθηκε ότι ο Σάνκλαντ ήταν εκτεθειμένος, επομένως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Παραμένει το 1-1.
  • 66' Γκολ για τη Χαρτς, 2-1. Μετά από λάθος του Εκόνγκ, ο Μπόις «σέρβιρε» στον Σάνκλαντ κι εκείνος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Σκωτσέζους.
  • Πρέπει να βελτιωθεί ο ΠΑΟΚ μεσοεπιθετικά, προκειμένου να βρει δεύτερο γκολ.
  • 55' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κλαρκ να λέει «όχι» σε σουτ του Τάισον μέσα από την περιοχή.
  • 51' Τσιγγάρας και Σάνκλαντ «κιτρινίστηκαν» μετά από αψιμαχία που είχαν.
  • 48' Απαντάει ο ΠΑΟΚ με Ζίβκοβιτς, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κλαρκ.
  • 48' Σουτ του Κίνγκσλεϊ, άουτ η μπάλα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ΠΑΟΚ και Χαρτς πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1 χάρη στις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Σάνκλαντ (9') και Σβαμπ (12').
  • 45+3' Κακή εκτέλεση από τον Τάισον.
  • 45+2' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Δικέφαλο του βορρά.
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.
  • Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους με το 1-1 από το 12' να παραμένει.
  • 31' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Χαρτς και φοβερές επεμβάσεις του Κοτάρσκι! Αρχικά σε κεφαλιά του Σάνκλαντ και μετά σε σουτ του Βάργκας.
  • 27' Σουτ του Σοάρες από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Κλαρκ.
  • Μετά το πολύ δυνατό ξεκίνημα με τα δύο γρήγορα γκολ, ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά.
  • Ο απίστευτος Μίλτος Τεντόγλου αυτή την ώρα κατέκτησε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, πηδώντας στα 8.52 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.
  • 14' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς να κοντράρει στον Κεντ. Στη συνέχεια ο Σέρβος έκανε κι ένα σουτ, όμως μπλόκαρε ο Κλαρκ.
  • Πολύ θετικό για τον ΠΑΟΚ το ότι βρήκε άμεση απάντηση στο γρήγορο γκολ της Χαρτς.
  • 12' ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-1! Εύστοχη εκτέλεση από τον Σβαμπ και το ματς στα ίσια άμεσα...
  • 10' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ τώρα! Σκληρό μαρκάρισμα του Κίνγκσλεϊ πάνω στον Ζίβκοβιτς και έχει την ευκαιρία για άμεση απάντηση ο Δικέφαλος του βορρά.
  • 9' Γκολ για τη Χαρτς, 1-0! Ο Κοτάρσκι έπεσε σωστά, αλλά ο Σάνκλαντ ευστόχησε.
  • 8' Πέναλτι για τη Χαρτς, σε μαρκάρισμα του Σβαμπ πάνω στον Βάργκας.
  • 6' Φώναξαν για πέναλτι οι Σκωτσέζοι, πήγε στο μόνιτορ ο Τρεϊμανις να δει τη φάση.
  • Τίποτα το αξιοσημείωτο σε αυτό το πρώτο 5λεπτο.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Στις εξέδρες υπάρχουν και 300 φίλοι του ΠΑΟΚ.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Κατάμεστο το γήπεδο της Χαρτς, όμως δεν προκαλεί εντύπωση αυτό, καθώς είχε ανακοινωθεί sold out από την Τετάρτη (23/8).
  • Υπενθυμίζεται πως ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν έχει στη διάθεση του τον Οζντόεφ, καθώς ο Ρώσος μέσος δεν πήρε βίζα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αντρίς Τρεϊμάνις, ενώ σε αυτή τη φάση του θεσμού υπάρχει και VAR και σε αυτή τη θέση είναι ο Ολλανδός Κλέι Ρούπερτι.
  • Η ενδεκάδα της Χαρτς: Κλαρκ, Άτκινσον, Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ, Ντέβλιν, Βάργκας, ΜακΚέι, Κόκρεϊν, Μπόις, Σάνκλαντ.
  • Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιέρακης, Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Μπράντον, Τάισον.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:45, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε αρχικά το εμπόδιο της Μπεϊτάρ και στη συνέχεια της Χάιντουκ και πλέον καλείται να ολοκληρώσει τη δουλειά, προκειμένου να μπει στους ομίλους της τρίτη τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τη Χαρτς για τα playoffs του Europa Conference League.