Σοκ και δέος: Η Λειψία τούμπαρε την Μπάγερν και ο τίτλος στα χέρια της Ντόρτμουντ!

Πρόκριση στον ημιτελικό για τη Λειψία.

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:25 - 20.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 20.05.2023

Απίστευτα πράγματα στην Bundesliga, με την Μπάγερν να γνωρίζει ήττα-σοκ από τη Λειψία μέσα στο σπίτι της (1-3) και την Ντόρτμουντ να έχει την ευκαιρία να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Το απόλυτο θρίλερ στην Bundesliga! Η Μπάγερν μέχρι πριν λίγη ώρα κρατούσε την τύχη του πρωταθλήματος στα χέρια της, όμως η Λειψία έφερε τα πάνω-κάτω, καθώς πήρε την πρώτη της νίκη στο Μόναχο με 3-1 και έδωσε στην Ντόρτμουντ την ευκαιρία να κατακτήσει τον τίτλο.

Μένει να φανεί αν θα αξιοποιήσουν αυτή την ευκαιρία οι Βεστφαλοί, οι οποίοι φιλοξενούνται την Κυριακή (20/5) από την Άουγκμπουργκ και σε περίπτωση που κερδίσουν θα περάσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μόλις μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ο ρυθμός ήταν φρενήρης από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ στο 18ο λεπτό, όταν ο Μίλερ βρήκε τον Γκνάμπρι κι εκείνος με ένα φοβερό σουτ έγραψε το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ξεκίνησε ο... εφιάλτης της ομάδας του Τόμας Τούχελ. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές σιγά σιγά και στο 65' έφεραν το ματς στα ίσια, καθώς «χτύπησαν» εκπληκτικά στην κόντρα και ο Λάιμερ με ένα πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια οι «ταύροι» είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Στο 76' ο Παβάρ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι, ο Ενκουκού ευστόχησε στην εκτέλεση και έκανε το 2-1, ενώ στο 86' η Λειψία κέρδισε κι άλλο πέναλτι μετά από χέρι του Μαζραουί και ο Σομποσλάι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.