Ο Μαυροπάνος κρατάει τη Στουτγκάρδη στην Bundesliga

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος

© Photo by Tom Weller/picture alliance via Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:38 - 01.06.2023 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 01.06.2023

Με μπροστάρη τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο που άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, η Στουτγκάρδη επικράτησε 3-0 του Αμβούργου στο πρώτο ματς των μπαράζ διαβάθμισης.

Αγκάλιασε την παραμονή στην Bundesliga η Στουτγκάρδη με πρωταγωνιστή τον Μαυροπάνο! Ο Έλληνας άσος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, σκόραρε μόλις στα 46 δευτερόλεπτα και οι Σουηβοί πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0 επί του Αμβούργου στο πρώτο παιχνίδι για τα μπαράζ διαβάθμισης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος με μια φοβερή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ. Στο 26' άγγιξαν και το δεύτερο γκολ, με τον Γκιρασί να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι και το 1-0 να παραμένει μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης η Στουτγκάρδη κλείδωσε την υπόθεση νίκη, αφού στο 51' ο Βάγκνομαν έκανε το 2-0, ενώ έπειτα από τρία λεπτά ο Γκιρασί εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Εκεί που έμοιαζαν πως τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Σουχόνεν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, ο δείκτης του σκορ δεν ανέβηκε άλλο.

Έτσι, η Στουτγκάρδη... αγκάλιασε την παραμονή στην Bundesliga και μόνο με θαύμα θα μπορέσει το Αμβούργο να ανατρέψει την κατάσταση στης ρεβάνς.