Η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε την Ντόρτμουντ μετά το Βιετνάμ! (vid)

Τιάγκο Σίλβα

©Photo by Marc Atkins/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 15:42 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 15:50 - 08.03.2023

Η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ από τότε που οι «Βεστφαλοί» υπέστησαν ήττα-σοκ από την εθνική ομάδα του Βιετνάμ τον περασμένο Νοέμβριο.

Στο Champions League εμφανίστηκε η παλιά καλή Τσέλσι, η οποία επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και πήρε το εισιτήριο για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ποδοσφαιριστές του Γκράχαμ Πότερ μπορούν να κρατήσουν το κεφάλι ψηλά, δεδομένου ότι κατάφεραν να νικήσουν μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ευρώπης. Η Ντόρτμουντ πριν τη ρεβάνς στο Λονδίνο, έτρεχε ένα σερί 11 νικών που περιείχε θριάμβους επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν, της Βέρντερ Βρέμης και, φυσικά, της Τσέλσι στον πρώτο αγώνα της αναμέτρησης των 16 του Champions League.

Τελευταία φορά που δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης ήταν στις 30 Νοεμβρίου 2022. Τότε, οι «Βεστφαλοί» είχαν γνωρίσει την ήττα με 2-1 από τη διεθνή ομάδα του Βιετνάμ. Η Ντόρτμουντ ήθελε να δώσει λεπτά σε όσους δεν επιλέχθηκαν για το Παγκόσμιο Κύπελλο, γι' αυτό διοργάνωσε φιλικά εναντίον της Lion City Sailors και της Johor Darul Ta'zim όλο τον Νοέμβριο.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να νικήσουν τους δύο πρώτους αντιπάλους τους κατά τη διάρκεια μιας περιοδείας τριών αγώνων στην Ασία, αλλά στον ματς με το Βιετνάμ, το οποίο βρίσκεται στην 96η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA, δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν στις καθυστερήσεις.