Η Ρεάλ δεν άφησε τη Λίβερπουλ ούτε να σκεφτεί το όνειρο και πέρασε άνετα στους «8»!

Ρεάλ Μαδρίτης - Λίβερπουλ

© Photo by Manuel Reino Berengui/DeFodi Images via Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 05:00 - 16.03.2023 / Ανανεώθηκε: 06:23 - 16.03.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν επέτρεψε στη Λίβερπουλ ούτε για λίγο να πιστέψει στο θαύμα και χάρη σε ένα γκολ του Μπενζεμά, πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 στο «Σνατιάγκο Μπερναμπέου» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Champions League.

Μπορεί να είχε σχεδόν «κλειδώσει» την πρόκριση της από το πρώτο ματς στο «Άνφιλντ», όπου θριάμβευσε επικρατώντας με 5-2, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν χαρίστηκε καθόλου στη Λίβερπουλ. Τη νίκησε και στο «Σαντιάγκο» Μπερναμπέου, αυτή τη φορά με 1-0 χάρη σε γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του Champions League.

Ο ρυθμός ήταν πολύ υψηλός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους «ρεντς» να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε στο κόλπο της επιστροφής και τους Μαδριλένους να έχουν το πάνω χέρι και τον έλεγχο. Μάλιστα, έπαιζαν σαν να μην έχουν το παραμικρό προβάδισμα. Σαν να είχε έρθει ισόπαλο το πρώτο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ντάργουιν Νούνιες στο πρώτο μέρος, στο 7' και στο 33' συγκεκριμένα, όμως ο Κουρτουά είπε όχι δις στον Ουρουγουανό. Από την άλλη πλευρά και η «Βασίλισσα» είχε τις ευκαιρίες της, με τον Βινίσιους να χάνει το... άχαστο στο 14ο λεπτό μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Καμαβινγκά να τραντάζει το δοκάρι στο 20'. Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να βγάζει κούραση, κάτι το οποίο το συνηθίζει φέτος. Έτσι, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες με τους Βαλβέρδε (53') και Μπενζεμά (69'), βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον συνήθη ύποπτο.

Ο λόγος για τον Καρίμ Μπενζεμά, που στο 78' εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Βινίσιους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των «μερένχες». Στη συνέχεια, στο 90+2', ο VAR θέλησε να κλέψει την παράσταση, στέλνοντας τον ρέφερι του ματς να δει στο μόνιτορ μια φάση για πέναλτι σε χέρι του Τσιμίκα, που η μπάλα είχε χτυπήσει όμως πρώτα στο πόδι του, αλλά ο Φέλιξ Τσβάιερ δεν έδωσε τίποτα.

Κάπως έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Λίβερπουλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και σε συνδυασμό με το 5-2 του «Άνφιλντ» πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε... σκασμένη και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Καρίμ Μπενζεμά να την οδηγεί σε μια ακόμα νίκη.

MVP: Μπορεί ο Καρίμ Μπενζεμά να πέτυχε το ένα και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, όμως ο Τιμπό Κουρτουά έκλεψε την παράσταση για ακόμη μια φορά με τις φανταστικές επεμβάσεις του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Αυτή είναι η 19η φορά που η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίνεται στα προημιτελικά του Champions League, με την Μπάγερν Μονάχου να είναι η μοναδική ομάδα που βρίσκεται μπροστά της στη σχετική λίστα, καθώς εκείνη έχει βρεθεί στους «8» του θεσμού 21 φορές.