Ο ΠΑΟΚ «κόλλησε» στο 0-0 με την Μπεϊτάρ και πάει στο Ισραήλ για την πρόκριση

Μάνος Τσαλγατίδης 22:29 - 27.07.2023 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 27.07.2023

Ο ΠΑΟΚ στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα ήρθε ισόπαλος 0-0 με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (0-0) και πλέον έκανε τη ζωή του κάπως πιο δύσκολη αναφορικά με τη ρεβάνς στο Ισραήλ. Ο Δικέφαλος έχασε πέναλτι με τον Σβαμπ, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν κλείσει την Μπεϊτάρ στο δικό της μισό του γηπέδου και προσπαθούσε να βρει δίχτυα από νωρίς προκειμένου να αποβάλλει το άγχος και να βάλει όλη την πίεση στην ομάδα από το Ισραήλ. Αρχικά το δίδυμο Μιχαηλίδη και Έκονγκ δεν μπορούσε να... βρεθεί, αλλά στην πορεία κατάφερε να βρει τη απαιτούμενη ηρεμία.

Στο 12ο λεπτό ήρθε η πρώτη τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να βρει δίχτυα. Ο Γκότλιβ έριξε αγκωνιά στο πρόσωπο του Αντρίγια μέσα στην περιοχή και προφανώς ο Ουκρανός διαιτητής, Μπαλάκιν έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ο Σίλβα κατάλαβε τον Σβαμπ και απέκρουσε την εκτέλεση του Αυστριακού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τάισον προσπάθησε να βρει δίχτυα με έναν... κεραυνό εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Σίλβα. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να απειλεί και ο Έκονγκ μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε τη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά κατάφερε να αστοχήσει.

Ο Δικέφαλος θύμιζε τον περσινό του εαυτό, καθώς ναι μεν δημιουργούσε, αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Στο 28΄ ο Κωνσταντέλιας σούταρε δυνατά, όμως ο αντίπαλος κίπερ μπλόκαρε. Η Μπεϊτάρ παραλίγο να λαχταρίσει την Τούμπα στο 30ο λεπτό, αφού είχε δοκάρι μετά από κόντρα της μπάλας στον Μπάμπα. Ο Σβαμπ θέλησε να σκοράρει με τρομερό πλασέ, στο 39΄, όμως ο Σίλβα είχε βρει ρυθμό. και απέκρουσε. Ο κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος Ράχμαν Μπάμπα παραλίγο να σκοράρει ένα τρομερό γκολ με δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει χώρο από τα δεξιά με τους Αντρίγια και Κεντζιόρα να φορτώνουν τη συγκεκριμένη πλευρά. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως το τρικ λειτούργησε, ο Μπράντον ήταν εκτός θέσης συνεχώς. Ωστόσο, από το πουθενά ο Δικέφαλος εμφάνισε αμυντικά κενά!

Η Μπεϊτάρ βρήκε χώρους στην κόντρα επίθεση και στο 64΄ ο Νικολαέσκου ανάγκασε τον Κοτάρσκι να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή επέμβαση. Αυτό ξύπνησε τον ΠΑΟΚ, που άρχισε να βγάζει αντίδραση, αλλά όχι δημιουργία. Για αυτό τον λόγο ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι τους Νάρεϊ, Φ. Σοάρες και Σαμάτα. Ο Τανζανός έκανε ντεμπούτο μάλιστα λίγες ημέρες μετά την απόκτηση του Στο 77΄ ο Σβαμπ απείλησε με κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Δικέφαλος κέρδιζε συνεχόμενα κόρνερ, αλλά όλα περνούσα ανεκμετάλλευτα, καθώς οι «ασπρόμαυροι» έβγαζαν κούραση και δεν είχαν καθαρό μυαλό. Αυτό είχε ως συνέπεια να κάνουν αρκετά λάθη τόσο σε μεταβιβάσεις, όσο και σε αποφάσεις μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Άρης έδωσε δικαιώματα αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του
CONFERENCE LEAGUE

20:00 - 27.07.2023

Ο Άρης φανερά ανέτοιμος, έβγαλε αδυναμίες στο Γερεβάν και πρέπει να αισθάνεται τυχερός που επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με το 1-1 που του δίνει το πλεονέκτημα για την πρόκριση απέναντι στην Αραράτ εφόσον εκμεταλλευτεί την έδρα του. Σκόρερ του Άρη ο Πάλμα, ήρωας ο Κουέστα..

Ο Σαμάτα με ατομικές ενέργειες προσπάθησε να βρει διαδρόμους, αλλά όσες φορές το κατάφερε, δεν υπήρχε παίκτης να ακολουθήσει. Δείγμα του πόσο ήθελε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ήταν το γεγονός πως ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι και τον ανενεργό Τόμας Μουργκ! Η λήξη του αγώνα βρήκε το παιχνίδι ισόπαλο 0-0.

Ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Κεντζιόρα, Σβαμπ, Τσιγγάρας (70΄Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας (64΄ Νάρεϊ), Αντρίγια (86΄ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (70΄ Σαμάτα).

Μπεϊτάρ: Σίλβα, Μορόσοφ, Κρίεφ, Γκότλιβ (57΄Γιόνα), Ντγκάνι, Μπιτόν, Τόμας (Κόρσια), Ασκενάζι, Αζάριν, Σούα (70΄ Σούα), Νικολαέσκου.

Δείτε το live του αγώνα:

• Η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό στο Ισραήλ, με τον Δικέφαλο του βορρά -παρότι ήταν καλύτερος-, να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.
  • Τέλος παιχνιδιού: ΠΑΟΚ - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0
  • Λίγα λεπτά έχουν απομείνει για τη λήξη της αναμέτρησης.
  • 84' Απείλησε με Σαμάτα ο ΠΑΟΚ, όμως το σουτ του πέρασε παράλληλα από την εστία.

Μάνος Τσαλγατίδης: «Ο ΠΑΟΚ μοιάζει να έχει μπλοκάρει δημιουργικά και δεν μπορεί να απειλήσει πλέον καθόλου».

• 78' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Μάνος Τσαλγατίδης: «Ο Λουτσέσκου κατάλαβε πως ο Μπράντον δεν μπορεί να ενταχθεί στο κλίμα του αγώνα και πήρε το ρίσκο να ρίξει στο ματς τον Σαμάτα».

• 71' Ντεμπούτο για τον Σαμάτα, που πέρασε στη θέση του Τόμας.
  • 67' Κεφαλιά του Εκόνγκ, στο δοκάρι η μπάλα! Ωστόσο, η φάση δεν καταγράφεται, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.
  • 65' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπεϊτάρ! Ο Νικολαέσκου με ένα φοβερό σουτ από διαγώνια θέση έξω από την περιοχή απείλησε τον Κοτάρσκι, που με μια εντυπωσιακή επέμβαση όμως είπε «όχι» στους Ισραηλινούς.
  • 64' Κεφαλιά του Εκόνγκ, άουτ η μπάλα.

Μάνος Τσαλγατίδης: «Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο έχει φορτώσει την δεξιά του πλευρά και πιέζει από εκεί».

• 54' Σουτ του Μπάμπα, πολύ ψηλά η μπάλα.
  • 49' Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ! Μετά από ένα επικίνδυνο γύρισμα του Κωνσταντέλια, έγινε μια καραμπόλα, που έφερε τους «ασπρόμαυρους» πολύ κοντά στο προβάδισμα. Μπλόκαρε όμως ο Σίλβα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΑΟΚ - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0
  • 44' Σουτ του Μπάμπα στην κίνηση, άουτ η μπάλα.

Μάνος Τσαλγατίδης: «Ο ΠΑΟΚ θυμίζει την περσινή του σεζόν έως τώρα. Δημιουργεί, πιέζει, αλλά από γκολ τίποτα».

• 38' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ απείλησε με μια... οβίδα, όμως ο Σίλβα απέκρουσε.
  • 30' Τεράστια ευκαιρία για την Μπεϊτάρ! Μετά από ένα επικίνδυνο γύρισμα, ο Μπάμπα στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του.
  • 28' Σουτ του Κωνσταντέλια έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Σίλβα.
  • 25' Πρώτη τελική προσπάθεια για την Μπεϊτάρ, με την κεφαλιά του Σούα να περνάει άουτ.

Μάνος Τσαλγατίδης: «Ο ΠΑΟΚ είναι ανώτερος στο γήπεδο, απειλεί την εστία της Μπεϊτάρ, αλλά όπως και πέρσι δεν μπορεί να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ».

• 18' Επικίνδυνο γύρισμα του Μπάμπα, δεν κατάφερε να κάνει επαφή με την μπάλα ο Τόμας. Νέα απειλή στη συνέχεια, με την κεφαλιά του Εκόνγκ να περνάει άουτ.
  • 15' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τόμας εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 12' Ο Σβαμπ δεν κατάφερε να ευστοχήσει! Ο Σίλβα απέκρουσε το πέναλτι του Αυστριακού μέσου.
  • 9' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Γκότλιβ άπλωσε το χέρι του στο πρόσωπο του Ζίβκοβιτς και ο διαιτητής του αγώνα σωστά έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά και την κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Μπεϊτάρ.
  • Πιέζει ψηλά ο Δικέφαλος του βορρά!
  • Ο Τάισον δέχεται τις πρώτες βοήθειες μετά από χτύπημα που δέχτηκε στο πρόσωπο.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Ενός λεπτού σιγή για τους δύο πιλότους του Canadair που έχασαν τη ζωή τους στη «μάχη» με τις πυρκαγιές.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο, με τους φίλους του ΠΑΟ να δημιουργούν μα φοβερή ατμόσφαιρα.
  • Θυμίζουμε πως δεν υπάρχει VAR σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης.
  • Διαιτητής του παιχνιδιού είναι ο Ουκρανός Μίκολα Μπαλάκιν, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ολεξάντρ Κορνίκο, Βίκτορ Νίζνικ, ενώ τέταρτος είναι ο Ντμίτρο Κριβούσιν.
  • Υπενθυμίζεται πως αν ο ΠΑΟΚ προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη Χάιντουκ στον γ' προκριματικό γύρο του Conference League.
  • Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Γιόσι Αμπουκασίς): Σίλβα, Μορόσοφ, Κρίεφ, Γκότλιβ, Ντγκάνι, Μπιτόν, Τόμας, Ασκενάζι, Αζάριν, Σούα, Νικολαέσκου.
  • ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Κεντζιόρα, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Αντρίγια, Τόμας.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ για τον β' προκριματικό γύρο του Conference League.