Σιμάνσκι και Κεντζιόρα κλήθηκαν στην εθνική Πολωνίας για τα προκριματικά του Euro

Νταμιάν Σιμάνσκι

©Intime

Κώστας Τόπας 16:03 - 30.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:03 - 30.05.2023

Οι Νταμιάν Σιμάνσκι και Τόμας Κεντζιόρα κλήθηκαν από τον Φερνάντο Σάντος στην εθνική Πολωνίας για τα προκριματικά του Euro.

Ο μέσος της ΑΕΚ και ο αμυντικός του ΠΑΟΚ, Νταμιάν Σιμάνσκι και Τόμας Κεντζιόρα κλήθηκαν για το εντός έδρας φιλικό παιχνίδι των Πολωνών με τη Γερμανία (16/06) και το εκτός έδρας ματς των προκριματικών με τη Μολδαβία (20/06).

Στην αποστολή μάλιστα συμπεριλήφθηκε και ο πρώην σέντερ φορ του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, που μαζί με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είναι το σταθερό «δίδυμο» στην κορυφή της επίθεσης.

Υπενθυμίζεται ότι πριν μερικούς μήνες, ο Φερνάντο Σάντος ξεκίνησε με το... αριστερό τη θητεία του στον πάγκο της εθνικής Πολωνίας, καθώς η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Τσεχία για την πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024. Σε εκείνο το παιχνίδι, οι Τσέχοι πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων μέχρι το 64ο λεπτό, ωστόσο ο Νταμιάν Σιμάνσκι μείωσε με κοντινή προβολή στο 87ο λεπτό. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του μέσου της ΑΕΚ σε 12 συμμετοχές με τα χρώματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του. Στο επόμενο ματς των Πολωνών κόντρα στην Αλβανία (1-0) για τα προκριματικά, ο Σιμάνσκι αγωνίστηκε για 12 λεπτά.

Από την άλλη, ο Τόμας Κετζιόρα μετράει 26 εμφανίσεις με το εθνόσημο στο στήθος, έχοντας βρει μάλιστα και μια φορά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στον αγώνα με τον Σαν Μαρίνο για τα προκριματικά του Μουντιάλ.