Έκανε αυτό που έπρεπε ο Άρης και περιμένει... Ολυμπιακό

Άρης/©intime

Αλέξης Σαββόπουλος 17:58 - 11.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:09 - 11.01.2023

Ο Άρης «σφράγισε» την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στη ρεβάνς και περιμένει τον... Ολυμπιακό στην οκτάδα.

Δίχως να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, ο Άρης πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 1-0 του Λεβαδειακού και «σφράγισε» το εισιτήριο για την οκτάδα.

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου είχε νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα. Ο Άρης θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την ομάδα που θα προκριθεί στο ζευγάρι του Ατρόμητου με τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες είχαν επικρατήσει με 4-1 στο πρώτο ματς και δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση.

Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, δίχως - όμως - να κάνει τη μεγάλη φάση. Ο Άρης άρχισε να κερδίζει την κατοχή της μπάλας και απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Μαντσίνι στο 20ό λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Στιογιάνοβιτς μπλόκαρε σουτ του Καμάτσο. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου κέρδισε πέναλτι στο 34' για χέρι του Τζημόπουλου. Ο Μαντσίνι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Άρης προσπάθησε να πετύχει γρήγορα ένα δεύτερο γκολ. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν με τον Νταμπό και τον Καμάτσο με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μπορούσε να είχε πετύχει δεύτερο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μανού Γκαρθία και τον Καμάτσο.

Ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίζει στο 77ο λεπτό. Ο Μπαχανάκ πέρασε την μπάλα στον Τζημόπουλο αλλά ο Φαμπιάνο έκανε τη σωτήρια προβολή κρατώντας το μηδέν για τον Άρη.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Εμπακατά), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο (86' Μαζικού), Νταμπό (46' Ντουκουρέ), Καμάτσο (78' Καμαρά), Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (70' Ιτούρμπε).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56' Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία (80' Νταμπό), Τζημόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας (46' Λούα Λούα), Τσάπρας, Τορό, Μουτίνιο (46' Συμελίδης), Τσιριγώτης (46' Δούμτσιος).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην σαφή ανωτερότητα του Άρη σε όλα τα επίπεδα έναντι του αντιπάλου του. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ματς αυξομειώνοντας τον ρυθμό κατά βούληση. Έβαλε ένα γκολ με το πέναλτι του Μαντσίνι αλλά ενώ έκανε κι άλλες ευκαιρίες για μια πιο εύκολη νίκη, τις σπατάλησε όλες.

MVP: Μανού Γκαρθία: Πληθωρικό ματς από τον Ισπανό που αγωνίστηκε δεξιά στην επίθεση αλλά κινούνταν σε όλο το πλάτος της. Φοβερά ορεξάτος, πάντα με διάθεση να παίζει κάθετα αλλά και μα απειλεί ο ίδιος έχοντας και ένα δοκάρι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Άλαν Πάρντιου προχώρησε σε ελεγχόμενο ροτέισον στην ενδεκάδα, βάζοντας τον Νταμπό στο πλευρό του Ετέμπο και τους Ματέο, Γκαρθία και Μαντσίνι να κινούνται πίσω από τον κατά συνθήκη φορ γεγονός που έκανε τον Άρη πολύ κινητικό. Ο Βέλιτς από την άλλη επέλεξε ένα σχήμα με τρία στόπερ και μοναδικό προωθημένο τον Τσιριγώτη με συνέπεια να είναι ακίνδυνος. Στην επανάληψη οι δυο προπονητές προχώρησαν γρήγορα αε αλλαγές. Ο Πάρντιου έβαλε τον Εμπακατά αντί του Οντουμπάτζο και τον Ντουκουρέ αντί του Νταμπό. Προϊόντος του χρόνου έριξε στο ματς και τον Ιτουρμπε αντί του Μαντσίνι με σαφή πρόθεση να κάνει συντήρηση εν όψει Ολυμπιακού. Στο τέλος έδωσε και ένα τέταρτο συμμετοχής και στον Καμαρά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Άρης κυριάρχησε στο ματς και θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα γκολ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και δύο δοκάρια με τον Μανού Γκαρθία και τον Καμάτσο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ο Άρης μετακομίζει το Σάββατο στην Αθήνα για τα δυο ματς με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα την Κυριακή και το κύπελλο την άλλη Τετάρτη. Ερωτηματικό αν θα είναι διαθέσιμος ο Πάλμα αλλά και ο τραυματίας Ενκουλού. Ο Λεβαδειακός επικεντρώνεται στην προσπάθεια για την παραμονή και τον αγώνα στην Τρίπολη.