Φουλ για τίτλο η Άρσεναλ, 2-0 την Τότεναμ

Άρσεναλ/©Photo by James Williamson - AMA/Getty Images

Sportal newsroom 20:25 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:37 - 15.01.2023

Ποια θα την σταματήσει! Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ (2-0) και φουλάρει για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League.

Παράσταση τίτλου για την Άρσεναλ στην έδρα της Τότεναμ. Οι «κανονιέρηδες» πήραν τη νίκη με 2-0 κόντρα στην συμπολίτισσα στο ντέρμπι του Λονδίνου για την 20ή αγωνιστική της Premier League και εκμεταλλεύθηκαν την ήττα της Μάνστεστερ Σίτι στο Όλντ Τράφορντ.

Η ομάδα του Αρτέτα έφτασε τους 47 βαθμούς σε 18 αγώνες πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση είναι η ομάδα του Γκουαρδιόλα με 39 βαθμούς σε 18 ματς.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς 7' με τον Ενκετιά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η ομάδα του Αρτέτα άνοιξε το σκορ επτά λεπτά αργότερα.

Στο 14' ο Ούγκο Λιορίς έκανε τραγικό λάθος, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σέντρα του Σακά και ουσιαστικά χάρισε το γκολ στους φιλοξενούμενους. Η Τότεναμ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 18ο λεπτό με τον Σον να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ράμσντεϊλ και τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ να διώχνει.

Επιτέλους νίκη για Τσέλσι, σπουδαίο «τρίποντο» για Νιούκαστλ
PREMIER LEAGUE

17:57 - 15.01.2023

Την επιστροφή της στις νίκες πραγματοποίησε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ενώ η Νιούκαστλ πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στη Φούλαμ με 1-0 και πάτησε στην 3η θέση.

Στο 25' ο Πάρτεϊ έπιασε έναν «κεραυνό» με την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του Λιορίς. Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο του ματς και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Όντενγκααρντ στο 36ο λεπτό. Ο Νορβηγός έπιασε το σουτ έκτος περιοχής και η μπάλα κατέληξε στη γωνία της εστίας του Λιορίς.

Η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σεσενιόν στο 52ο λεπτό με τον Ράμσντεϊλ να κάνει απίθανη επέμβαση. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κυκλοφορούσε την μπάλα και έκανε φάσεις και την Άρσεναλ να βρίσκει χώρους στις αντεπιθέσεις.

Στο 69' ο Λιορίς είπε «όχι» στον Ενκετιά. Η Τότεναμ δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ράμσντεϊλ και έχασε την τελευταία της ευκαιρία στο 84ο λεπτό με τον Σον.