Διέλυσε την Τσέλσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και «κλείδωσε» την τετράδα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Photo by Naomi Baker/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:58 - 25.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:06 - 26.05.2023

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέσυρε την Τσέλσι και με αυτόν τον τρόπο «κλείδωσε» μαθηματικά την παρουσία της στο Champions League, διασύροντας τους μπλε με σκορ 4-1.

Σε χειρότερο εφιάλτη μετατράπηκε το Μάντσεστερ για την Τσέλσι, αφού μετά τη Σίτι σειρά πήρε η Γιουνάιτεντ και διέσυρε την αντίπαλο της με σκορ 4-1. Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Τεν Χαχ εξασφάλισαν την παρουσία τους στο UEFA Champions League, αφού «κλείδωσαν» μαθηματικά μία θέση στην τετράδα της Premier League.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήδη είχαν πάνω-κάτω κριθεί, αφού το σκορ στην ανάπαυλα ήταν ήδη 2-0. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κασεμίρο έκανε με κεφαλιά το 1-0, σε ένα τέρμα που κατακυρώθηκε μετά από τρία λεπτά ελέγχου στο VAR για οφσάιντ. Λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου η γηπεδούχος απείλησε ουκ ολίγες φορές και τελικά το 2-0 έγινε πράξη από τον Μάρσιαλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σάντσο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και στο 47' το σουτ του Φερνάντες αποτέλεσε «καμπανάκι», το οποίο όμως κατέληξε στο δοκάρι. Ο ίδιος τελικά κατόρθωσε να σκοράρει στο 73ο λεπτό από τη λευκή βούλα, αφού νωρίτερα ο Φοφανά έκανε πέναλτι.

Η χαριστική βολή ήρθε στο 78' από τον Ράσφορντ, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια έκανε το 4-0, το οποίο θα μπορούσε να γίνει 5-0 αν η προσπάθεια του Γκαρνάτσο δεν κατέληγε στο δοκάρι. Εν τέλει, το τέρμα ήρθε για την Τσέλσι με τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.