Ντάνιελ Μαλντίνι: Το μήλο έπεσε κάτω απ’ τη μηλιά

Ο Ντάνιελ Μαλντίνι

© Getty Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 15:03 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Ο γιος του Πάολο Μαλντίνι, Ντάνιελ, σκόραρε χτες (10/03) για λογαριασμό της Σπέτσια στο παιχνίδι απέναντι στην Ίντερ, συνεχίζοντας μια παράδοση που κρατάει απ’ το 1994.

Η Ίντερ ηττήθηκε απ' τη Σπέτσια (2-1) με τον Ντάνιελ Μαλντίνι, ο οποίος είναι δανεικός απ' τη Μίλαν, να ανοίγει το σκορ απέναντι στην μισητή αντίπαλο των «ροσονέρι» στο 55ο λεπτό. Ο γιος του παλαίμαχου θρύλου πέρασε αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και χρειάστηκε μόλις δέκα λεπτά για να κάνει αυτό που κυλάει μες το αίμα του.

Με το γκολ αυτό ο 21χρονος, στην πρώτη του ουσιαστική γεμάτη χρονιά στο ιταλικό πρωτάθλημα ισοφάρισε τον πατέρα του σε γκολ απέναντι στους «νερατζούρι». Ο Πάολο Μαλντίνι αγωνίστηκε 25 χρόνια με τη φανέλα της Μίλαν αποτελώντας έναν απ’ τους καλύτερους αμυντικούς που πέρασαν απ’ το παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Κατέκτησε 7 πρωταθλήματα, 1 Κύπελλο Ιταλίας, 5 Σούπερ Καπ Ιταλίας, 5 Champions League και 4 Σούπερ Καπ.

Αν και αμυντικός, ο Πάολο κατάφερε να σκοράρει 33 φορές στην καριέρα του με την μία από αυτές να είναι κόντρα στην Ίντερ. Στις 20 Νοεμβρίου 1994 οι «νερατζόυρι» είχαν πάρει προβάδισμα με ένα υπέροχο σουτ του Φοντολάν όμως ο Μαλντίνι ύστερα από ασίστ του Ντοναντόνι έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Έπειτα από 10.338 ημέρες ή πιο απλά, 28 χρόνια, ο Ντάνιελ Μαλντίνι παίρνει τα ηνία απ’ τον πατέρα του και συνεχίζει να πληγώνει την αιώνια αντίπαλο. Ο παππούς του Τσέζαρε, φόρεσε κι αυτός την φανέλα της Μίλαν απ’ το 1954 μέχρι το 1966 χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει ένα γκολ κόντρα στην Ίντερ.