Έριξε εξάρα στη Βερόνα η... αγριεμένη Ίντερ, «αυτοκτόνησε» η Μίλαν!

Ίντερ

Photo by Stefano Guidi/Getty Images/Ideal Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 00:02 - 04.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:23 - 04.05.2023

Η Ίντερ διέσυρε τη Βερόνα μέσα στο σπίτι της με 6-0 και έκανε σημαντικό βήμα για το Champions League, την ώρα που η συμπολίτισσα Μίλαν έκανε γκέλα ολκής, αφού ήρθε ισόπαλη με την Κρεμονέζε στο «Σαν Σίρο».

Ξέφρενο πάρτι της Ίντερ, σημαντικές απώλειες για Μίλαν και Ρόμα και καθαρή νίκη της Λάτσιο, με το θρίλερ για την τετράδα να συνεχίζεται στη Serie A μετά και από την 33η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή. Στο «Μπεντεγκόντι» η Ίντερ διέσυρε τη Βερόνα εκτός έδρας με 6-0 και έδειξε πως είναι σε πολύ καλό φεγγάρι εν όψει των δυο ερχόμενων μεγάλων αναμαετρήσεων με τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» και μετά με τη Μίλαν στον πρώτο ημιτελικό του Champions League.

Μέσα σε έξι λεπτά οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το παιχνίδι, με το αυτογκόλ του Γκάιτς να τους βάζει μπροστά στο σκορ στο 31', το ασύλληπτο σουτ του Τσαλχάνογλου από τα 30 μέτρα έπειτα από πέντε λεπτά να τους δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων και τον Τζέκο στο αμέσως επόμενο λεπτό να γράφει το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λαουτάρο ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 55', ο Τζέκο βρήκε ξανά δίχτυα στο 61' και στο 90+2' ο Λαουτάρο σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Την ίδια ώρα, Μίλαν και Ρόμα «στραβοπάτησαν»! Οι «ροσονέρι» γλίτωσαν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε, με το γκολ του Μεσία στο 90+3' να διαμοργώνει το τελικό 1-1 στο παιχνίδι με την Κρεμονέζε, ενώ οι «τζιλαρόσι» παρότι προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Ελ Σαράουι στο 24', ο Καλντιρόλα μετά από 15 λεπτά έκανε το 1-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Τέλος, η Λάτσιο έκανε τη δουλειά, επικρατώντας με 2-0 της Σασουόλο χάρη στα γκολ των Φελίπε Άντερσον (14') και Μπάσιτς (90+2') και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.