Οπαδοί της Αταλάντα επιτέθηκαν ρατσιστικά στον Βλάχοβιτς και ο αγώνας διακόπηκε για ένα λεπτό

Ντούσαν Βλάχοβιτς

Ντούσαν Βλάχοβιτς/©Photo by Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 17:37 - 07.05.2023

Μία μερίδα οπαδών της Αταλάντα επιτέθηκε ρατσιστικά στον επιθετικό της Γιουβέντους Ντούσαν Βλάχοβιτς με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για περίπου ένα λεπτό.

Η Γιουβέντους επικράτησε της Αταλάντα με 2-0 και έκανε σημαντικό βήμα για να «κλειδώσει» τη θέση της στην τετράδα. Παρόλα αυτά ο αγώνας σημαδεύτηκε από ένα άσχημο συμβάν.

Συγκεκριμένα μια μερίδα των οπαδών της Αταλάντα επιτέθηκε ρατσιστικά στον επιθετικό της «γηραιάς κυρίας», Ντούσαν Βλάχοβιτς, λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ως αποτέλεσμα αυτού ο διαιτητής του αγώνα Ντοβέρι αναγκάστηκε να διακόψει το ματς για περίπου ένα λεπτό, για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα.

«Είσαι Αθίγγανος», ακούστηκε από τους οπαδούς της ομάδας του Μπέργκαμο. Ο Σέρβος όμως πήρε το αίμα του πίσω, αφού στο 90+8' έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για τη Γιουβέντους. Μάλιστα στους πανηγυρισμούς του γκολ έκανε νόημα με το χέρι στους οργανωμένους της Αταλάντα να σωπάσουν και για τον λόγο αυτό δέχτηκε και την κίτρινη κάρτα.

«Δυστυχώς υπάρχουν άσχημες στιγμές, είναι ανάγκη να τις αγνοούμε αν και δεν είναι εύκολο», ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπνητής της Γιουβέντους Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στις δηλώσεις μετά τον αγώνα. Μετά το περιστατικό αυτό η Αταλάντα μπορεί να κινδυνέψει να παίξει χωρίς κόσμο στα επόμενα εντός έδρας παιχνίδια.