Προσγείωσε ανώμαλα την ΑΕΚ ο ΠΑΣ!

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ/©INTIME

Κώστας Τσίλης 22:12 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 03.01.2023

Ο εξαιρετικά αποτελεσματικός ΠΑΣ «χτύπησε» όλα τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε 2-1 στους «Ζωσιμάδες», με την Ένωση να προβληματίζει λίγες μέρες πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Μπορεί η ΑΕΚ να πήγε στα Γιάννενα με τον αέρα των συνεχόμενων καλών αποτελεσμάτων και εξαιρετικών εμφανίσεων, αλλά ο ΠΑΣ την «προσγείωσε». Και την προσγείωσε μάλιστα και ανώμαλα. Οι Γιαννιώτες έκαναν εξαιρετικά αποτελεσματικό αλλά και έξυπνο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες που έβγαλε η ΑΕΚ στο ματς, προηγήθηκαν μόλις στο ημίωρο με 2-0 και από εκεί και πέρα διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι. Ακόμα και όταν ο Αραούχο μείωσε σε 2-1 νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν τρόπο να αποσυμπιεστούν αλλά και να παίξουν με την νευρικότητα την έλλειψη καθαρού μυαλού της ΑΕΚ.

Η αλήθεια είναι πως αυτή την φορά το ανακάτεμα που έκανε ο Αλμέιδα στην τράπουλα, δεν του βγήκε καθόλου. Ο Σιντιμπέ που πήρε την θέση του τραυματία Ρότα στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν πολύ κακός, ο Βίντα που μπήκε ως δεύτερος στόπερ αντί του Μήτογλου δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό, ενώ ο Φερνάντες που έκανε ντεμπούτο ήταν πολύ έξω από τα νερά του. Όλα αυτά τα «διάβασε» πολύ σωστά ο ΠΑΣ και κτύπησε ακριβώς εκεί. Στο 9ο λεπτό ο Πήλιος έκανε μια κούρσα από την αριστερή πλευρά (την δεξιά της ΑΕΚ) χωρίς να τον σταματήσει ουδείς, έβγαλε την σέντρα στον Ριένστρα και εκείνος πλάσαρε σωστά για το 1-0. Ενώ στο 31’, πάλι από αριστερά ξεκίνησε φάση, η μπάλα πέρασε παράλληλα και έφτασε δεξιά, βγήκε η σέντρα και ο Μπάλαν νίκησε στον αέρα τον Βίντα για να κάνει το 2-0.

Πανηγυρικό στιγμιότυπο των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στην ΑΕΚ

Την ίδια στιγμή που ο ΠΑΣ είχε 100% αποτελεσματικότητα, η ΑΕΚ τις κλασικές ευκαιρίες που έφτιαξε, τις πέταξε ξανά με ευκολία στα σκουπίδια. Ο Αραούχο εξ επαφής με σουτ, ο Λιβάι επίσης εξ επαφής με κεφαλιά και ο Σιντιμπέ επίσης εξ επαφής με προβολή, δεν βρήκαν καν τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Και μπορεί ο Αραούχο με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή να βρήκε δίχτυα με το ξεκίνημα του ημιχρόνου για το 2-1, αλλά η ΑΕΚ έδειχνε να μην έχει ούτε τις σωστές επιλογές, ούτε το καθαρό μυαλό για να κυνηγήσει την ανατροπή. Ο Αλμέιδα έφερε από τον πάγκο και Φαν Βέερτ και Τσούμπερ, αλλά στην πραγματικότητα ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε ακριβώς όπως έπρεπε το δεύτερο ημίχρονο, για να μπορέσει να πάρει την τεράστια νίκη.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (68’ Λιάσος), Γκίνο, Μορέιρα (89’ Σταματελόπουλος), Παμλίδης (79’ Τζήμας), Μπαλάν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (73’ Τσούμπερ), Γκαρσία, Αραούχο, Άμραμπατ, Φερνάντες (65’ Φαν Βέερτ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΠΑΣ «διάβασε» την «τρύπα» της ΑΕΚ στην δεξιά της πλευρά με τους πολύ κακούς Σιντιμπέ και Βίντε και ήταν απόλυτα αποτελεσματικός. «Κτύπησε» δυο φορές στην αδύναμη πλευρά, πήρε προβάδισμα με 2-0 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

MVP

Σπουδαία ματς και τρομερό γκολ πέτυχε ο Μπαλάν. Και γενικώς με το πόσο πολλή δουλειά έκανε σ’ όλο το παιχνίδι, του αξίζει ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη. Παρόλο που και ο Πήλιος αλλά και οι περισσότεροι παίκτες του ΠΑΣ, έκαναν έναν πολύ καλό ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Με τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με τον Βόλο, έβαλε την ΑΕΚ στο γήπεδο ο Ματίας Αλμέιδα. Και επί της ουσίας επέστρεψε στο αγωνιστικό μοντέλο που εφάρμοζε στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου γύρου, με τον Πινέδα να παίζει σε ρόλο εξαρο-οκταριού δίπλα στον Γιόνσον και τους Φερνάντες, Αραούχο, Άμραμπατ, να απαρτίζουν την τριάδα πίσω από τον φορ Γκαρσία. Από την άλλη μεριά ο Θανάσης Στάικος επέλεξε ένα σχηματισμό που ήταν 4-3-3, με τον Μπάλαν να παίζει μόνος του στην κορυφή της επίθεσης

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ, μετά τις 27 Αυγούστου και το ματς με τον Βόλο στην Ριζούπολη. Και όπως συνέβη και σ’ εκείνο το παιχνίδι, έτσι και σ’ αυτό η Ένωση έχασε.