Ο Ίνγκασον «καθάρισε» το ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ αγγίζει τη δεύτερη θέση (1-0)

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ / © Intime

Μάνος Τσαλγατίδης 22:04 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:19 - 04.01.2023

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι κόντρα στον Άρη με 1-0 χάρη στο γκολ του Ίνγκασον και πλησίασε τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία της Super League.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια μεγάλη και σημαντική νίκη κόντρα στον Άρη με 1-0 στο στάδιο της Τούμπας. Το γκολ του Ίνγκασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήταν ικανό για να κρίνει το ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν εκατέρωθεν λάθη στις μεταβιβάσεις τους. Ωστόσο από το 7ο λεπτό και έπειτα ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έβαλε τη μπάλα κάτω και προσπάθησε με στρωτό ποδόσφαιρο να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο ντέρμπι.

Από το 17΄ και έπειτα το παιχνίδι πήρε... φωτιά. Ο Μπόγκναρ Τάμας μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ είχε τρίλεπτη συνομιλία με το VAR για χέρι του Ιτούρμπε μέσα στην περιοχή. Τελικά με αρκετή καθυστέρηση πήγε να δει τη φάση και καταλόγισε πέναλτι για τον Δικέφαλο. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κουέστα μάντεψε σωστά και απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού.

Το ματς άρχισε να αποκτά άγριο ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Ο Ολιβέιρα έκανε εξαιρετική ενέργεια, αδειάζοντας όλη την άμυνα του Άρη, αλλά το τελείωμα του με το εξωτερικό φάλτσο ήταν αδύναμο. Ο Άρης απάντησε στις ευκαιρίες στο 29΄, αλλά το πλασέ του Μαντσίνι πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι.

Οι «ασπρόμαυροι» μέσα σε ένα λεπτό άγγιξαν δύο φορές το γκολ. Αρχικά στο 33΄ ο Κουλιεράκης αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής και στο 34΄ ο Νάρεϊ με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Άρη. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι η ομάδα που δημιούργουσε φάσεις και το 40΄ ο Νάρεϊ βγήκε ξανά φάτσα με τον Κουέστα, αλλά το σουτ του πήγε πάνω στον Ισπανό κίπερ.

Ο Νάρεϊ / © Intime

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Δικέφαλος πήρε αυτό που δικαιούνταν. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουλιεράκης έκανε την κεφαλιά και ο Ίνγκασον με ψαλιδάκι έκανε το 1-0 ανεβάζοντας τα decibel στην Τούμπα. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται έχοντας φανταστική απόδοση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, αλλά στο 50΄ υπήρξε διακοπή μερικών λεπτών, λόγω των καπνογόνων που δημιούργησαν ένα πέπλο καπνού στον αγωνιστικό χώρο. Ο Δικέφαλος μπήκε... μουδιασμένος στην επανάληψη και ο Κοτάρσκι δύο φορές χρειάστηκε να βγει μακριά από την εστία του για να απομακρύνει με τα πόδια. Ο Πάρντιου θέλησε να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή στο 63ο λεπτό και πέρασε στη θέση του Ιτούρμπε, τον Μανού Γκαρσία.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε από το 60΄και έπειτα να βρίσκει και πάλι ρυθμό και με ενορχηστρωτή τον Κωνσταντέλια προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 70΄ το σύνολο του Λουτσέσκου έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αουγκούστο σούταρε, ο Κουέστα απέκρουσε και ο Αντρίγια μπροστά στην κενή εστία, αντί να σκοράρει προτίμησε να πασάρει στο... πουθενά.

Ο Λουτσέσκου στο 77΄ έκανε τις πρώτες του αλλαγές περνώντας στο παιχνίδι τους Μπίσεσβαρ και Μπράντον, αποσύροντας από το ματς τους Νάρεϊ και Ολιβέιρα. Οι δύο προπονητές συνέχισαν να φρεσκάρουν τις ομάδες τους, με στόχο να βγάλουν περισσότερη ένταση μέσα στο αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΟΚ όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος προσπαθούσε να το... σβήσει με κατοχή της μπάλας και δίνοντας αργό τέμπο σε αυτό. Τελικά το κατάφερε και ο Δικέφαλος πήρε μια σημαντική νίκη.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Σβαμπ, Ντούγκλας, Κωνσταντέλιας (81΄ Φ. Σοάρες), Αντρίγια (87΄ Μουργκ), Νάρεϊ(77΄Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (77΄ Μπράντον).

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (79΄ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63΄Μανού Γκαρσία), Μαντσίνι, Γκρέι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το γκολ του Ίνγκασον έκρινε τα πάντα στο παιχνίδι. Το λεπτό στο οποίο σκόραρε ο ΠΑΟΚ ήταν σοκαριστικό για τον Άρη.

MVP: Ο Ίνγκι Ίνγκασον ήταν ξεκάθαρα MVP. Σκόραρε, αμύνθηκε, ενέπνευσε και γενικότερα είχε μια αρχηγική παρουσία.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Λουτσέσκου ήταν ο νικητής στη μάχη των πάγκων, αφού έστησε εξαιρετικά την ομάδα του, που σε γενικές γραμμές δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το γκολ του Ίνγκασον ήταν το πρώτο του ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη από το 2021.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τη Λαμία στην ομώνυμη πόλη και θέλει τη νίκη στον αγώνα που κάνει για να καλύψει το χαμένο έδαφος στο πρωτάθλημα της Super League.