«Ξέρανε» τον Παναιτωλικό ο ΠΑΣ (1-1)

Sportal newsroom 22:23 - 20.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:57 - 20.01.2023

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 82' κόντρα στον ΠΑΣ αλλά η ομάδα των Ιωαννίνων απάντησε έξι λεπτά αργότερα (1-1) με τον Εραμούσπε στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Superleague.

Δύο διαδοχικές βαριές ήττες (ΟΦΗ, ΑΕΚ) μετρούσε ο Παναιτωλικός, που έψαχνε την επιστροφή στις νίκες στο ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για τη 19η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα του Αγρινίου άνοιξε το σκορ στο 82' αλλά αυτό δεν αρκούσε αφού οι Ηπειρώτες είχαν απάντηση με τον Εραμούσπε έξι λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα και είναι στην όγδοη θέση. Δύο βαθμούς λιγότερους έχει ΠΑΣ που είναι ένατος.

Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να δημιουργήσει καλές στιγμές, με τον Σενγκέλια να είναι ο πιο απειλητικός ποδοσφαιριστής. Στο 15' ο ΠΑΣ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με το σουτ του Τζίνο που πέρασε άουτ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Στο 33' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Σενγκέλια αλλά η προσπάθειά του πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Τσιντώτα. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ριένστρα, τελευταία καλή στιγμή πρώτου ημιχρόνου.

Περισσότερες συγκινήσεις είχε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 47' οι παίκτες του ΠΑΣ απομάκρυναν έγκαιρα πριν ο Μόρσεϊ γίνει επικίνδυνος.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 62ο λεπτό ο Νίκος Καρέλης απώλεσε τη μεγαλύτερη, μέχρι εκείνη στιγμή, ευκαιρία του Παναιτωλικού. Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίας αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 76ο λεπτό ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ανέστη να διώχνει πλασέ του Μπάλαν από κοντά. Έξι λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ.

Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Μπουζούκης άφησε ωραία την μπάλα στον Ντουάρτε που με ωραίο βολές από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου. Ο ΠΑΣ δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε με τον Εραμούσπε στο 89ο λεπτό.

Ο Σόρια έκανε τη σέντρα, ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ νίκησε τον Λάρσον στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Μλάντεν (46΄Μάρτενσον), Λάρσον, Χουχούμης, Λιάβας, Ντίας, Κολοβός (72΄Μπουζούκης), Σενγκέλια (88΄Χατζηθεοδωρίδης), Μόρσεϊ (81΄Ντουάρτε), Καρέλης (81΄Πέδρο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (71΄Νίνης), Τζήμας (86΄Λώλης), Παμλίδης, Μπάλαν (80΄Σταματελόπουλος).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ αλλά οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησαν την ψυχραμία τους. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν έξι λεπτά αργότερα με τον Εραμούσπε.

Ο MVP: Ο Ροντρίγκο Εραμούσπε έδωσε ακόμη έναν βαθμό στον ΠΑΣ. Ο Αργεντινός σέντερ μπακ σημείωσε το έκτο του γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας των Ιωαννίνων στο πρωτάθλημα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η απόλυτη ισορροπία υπάρχει, πια, στα αποτελέσματα των δύο ομάδων. Ο Παναιτωλικός και ο ΠΑΣ έχουν δώσει 12 αγώνες στο πρωτάθλημα της Superleague. Οι δύο ομάδες έχουν από τέσσερις νίκες ενώ τέσσερα ματς (μαζί με το σημερινό) έχουν λήξει ισόπαλα.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Ο Παναιτωλικός κοντράρεται εκτός έδρας με τον Βόλο για την 20η αγωνιστική της Superleague. Ο ΠΑΣ υποδέχεται τον Ατρόμητο.