Απόδραση τίτλου της ΑΕΚ από τη Νίκαια με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (1-2)

Κώστας Τσίλης 18:15 - 22.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:19 - 22.01.2023

Η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει μια τρομερή ανατροπή στη Νίκαια και με γκολ του Τσούμπερ στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη με 2-1 επί του ψυχομένου Ιωνικού.

Χρειάστηκε να φτάσει μέχρι και τις καθυστερήσεις για να βρει γκολ νίκης. Χρειάστηκε να ριχτούν στην μάχη παίκτες που είχαν επιστρέψει από περιπέτεια χειρουργείου και μάλιστα ο ένας εξ αυτών (Τσούμπερ) να πετύχει νικητήριο γκολ. Χρειάστηκε με λίγα λόγια η ΑΕΚ να περάσει δια πυρός και σιδήρου από τη Νίκαια, αλλά πέτυχε μια νίκη με ανατροπή, απ’ αυτές που συνήθως δίνουν τίτλο.

Βλέπετε η ΑΕΚ έδειξε το χειρότερο της πρόσωπο επί περισσότερα από 70 λεπτά, ο Ιωνικός από την άλλη μεριά έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι στο ίδιο διάστημα και όλα έδειχναν πως θα αφήσει η ομάδα του Αλμέιδα πολλές από τις ελπίδες της για το φετινό πρωτάθλημα στη Νίκαια. Όχι τόσο διότι έχανε από νωρίς με το πανέμορφο γκολ του Σεμπά με 1-0. Αλλά κυρίως διότι έδειχνε εντελώς αποδιοργανωμένη και στην επιθετική, αλλά και στην ανασταλτική της λειτουργία. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό πως ο Ιωνικός εκτός από το γκολ, είχε και δοκάρι με τον Κάνιας. Την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ δεν μπορούσε καν να φτιάξει φάση.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα δεν δίστασε να κάνει ένα γερό ανακάτεμα στην τράπουλα. Άλλαξε σέντερ φορ, άλλαξε τα άκρα του, άλλαξε τα χαφ. Έριξε στο ματς τον Γκατσίνοβιτς που μόλις είχε επιστρέψει την προηγούμενη Τρίτη μετά την επέμβαση στους κοιλιακούς. Έριξε και στο ματς τον Τσούμπερ, που και αυτός μετά την επιστροφή του από την ίδια επέμβαση, έδειχνε βαρύς. Ωστόσο ο Σέρβος και ο Ελβετός, μαζί με τον Φερνάντες και τον Μάνταλο, άλλαξαν όλη την ροή του ματς και έφεραν την ανατροπή.

Ο Φερνάντες ήταν αυτός που εκτέλεσε το κόρνερ για να έρθει η ισοφάριση από τον Βίντα. Ενώ ο Μάνταλος έδωσε εκπληκτική ασίστ για τον Τσούμπερ στις καθυστερήσεις του ματς, με τον Ελβετό να θυμάται την πιο κατάλληλη στιγμή τον καλό αγωνιστικό εαυτό του και να πετύχει ένα τρομερό και συνάμα υπέρ – πολύτιμο γκολ. Με την ΑΕΚ να φεύγει με τους τρεις βαθμούς από ένα γήπεδο που ο Παναθηναϊκός είχε αφήσει δυο και που κινδύνεψε άμεσα να πάθει το ίδιο.

Οι ενδεκάδες:

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (50’ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (76’ Ρουμπουλάκου), Σεμπά, Γούλερι.(88’ Μάντζης)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (63’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον, Πινέδα (74’ Μάνταλος), Άμραμπατ (74’ Τσούμπερ), Αραούχο, Φαν Βέερτ (62’ Φερνάντες)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο ανακάτεμα της τράπουλας από τον Αλμέιδα από τον πάγκο. Με τους παίκτες που έφερε, άλλαξε όλη την εικόνα και έφερε την ανατροπή στο σκορ. Άλλωστε το νικητήριο γκολ, το πέτυχε ο Τσούμπερ που ήρθε από τον πάγκο.

Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αυτός που έδωσε το «τρίποντο» ανατροπής της ΑΕΚ στις καθυστερήσεις, ο Στίβεν Τσούμπερ, είναι προφανώς και ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς. Και φυσικά «κλέβει» τον τίτλο από τον Σεμπά, που μέχρι να γίνει ανατροπή, ήταν εκείνος που το άξιζε.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ούτε σ’ αυτό το ματς άλλαξε τον κλασικό σχηματισμό του Ματίας Αλμέιδα, με τον Πινέδα, τον Αραούχο και τον Άμραμπατ πίσω από τον φορ, που αυτή την φορά δεν είναι ο Γκαρσία, αλλά ο Φαν Βέερτ. Από την άλλη μεριά ο Δημήτρης Σπανός επέλεξε να ψάξει το κλείσιμο όλων των χώρων στο γήπεδο, μ’ ένα 3-5-2.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Είναι η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, που η ΑΕΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ σε παιχνίδι και καταφέρνει να το κερδίσει. Τις προηγούμενες φορές, δεν είχε πάρει ούτε την ισοπαλία, αλλά είχε χάσει το ματς.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Η ΑΕΚ συνεχίζει το πρόγραμμα της, με παιχνίδια ανά τρείς μέρες. Έχει και πάλι μέσα στην εβδομάδα ματς κυπέλλου, την προσεχή Τετάρτη (25/1), την ρεβάνς με τον Πανσερραϊκό. Αντίθετα ο Ιωνικός έχει ματς πρωταθλήματος την επόμενη εβδομάδα και μάλιστα κρίσιμο. Ταξιδεύει εκτός έδρας για να αντιμετωπίσει την Λαμία την Δευτέρα (31/1)