Νίκη «χρυσάφι» για τον Ιωνικό που ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη

Ιωνικός - Αστέρας Τρίπολης

Βαγγέλης Κανελλόπουλος • 21:14 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:33 - 19.06.2023

Το γκολ του Μάντζη ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει ο Ιωνικός μια πολύ σημαντική νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στη Νεάπολη, που τον φέρνει εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Σημαντική ανάσα για τον Ιωνικό! Οι Νικαιώτες πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο της Νεάπολης χάρη στο γκολ του Μάντζη (7') και κατάφεραν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη εν όψει playouts. Με δέκα παίκτες από το 43ο λεπτό οι Αρκάδες λόγω της αποβολής του Αλάγκμπε (43').

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 10η θέση με 25 βαθμούς.

Μπορεί ο Αστέρας να μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην πρώτη τους καλή στιγμή. Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό ο Μάντζης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαλεριάνου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το γρήγορο γκολ έδωσε ρυθμό στο ματς, όμως στο 43' ο Αλάγκμπε έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Ρομαό, αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του Άκη Μάντζιου με 10 παίκτες, κάτι το οποίο άλλαξε πολύ την εικόνα του αγώνα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γρηγορίου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της μέχρι και το τελικό σφύριγμα, ενώ είχε και κάποιες καλές φάσεις για δεύτερο γκολ και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.