Νίκησε τον ΟΦΗ και ελπίζει ο Λεβαδειακός

Κώστας Τσιακλής 21:18 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:30 - 12.03.2023

Ο Λεβαδειακός επιβλήθηκε με 2-0 του ΟΦΗ για την 26η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τρίποντο που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι» πήρε ο Λεβαδειακός. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη επιβλήθηκε με 2- του ΟΦΗ στο φινάλε της κανονικής αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Με τη νίκη αυτή, ο Λεβαδειακός έφτασε τους 17 βαθμούς, όσους και η Λαμία. Η ομάδα της Λιβαδειάς πήρε τη νίκη μετά από 10 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι τιμώρησαν τα πολλά αμυντικά λάθη των παικτών του ΟΦΗ. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη προηγήθηκε στο 21ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Διαμαντή. Έξι λεπτά αργότερα, ο Νίκας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας.

Ο ΟΦΗ εμφάνισε κακό πρόσωπο στο ματς. Η ομάδα της Κρήτης έμεινε στους 26 βαθμούς και την ένατη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κρήτης είχε την κατοχής της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά στο ματς. Ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο γκολ αλλά ο Μανδάς απέκρουσε το σουτ του Γερεμέγεφ.

Λεβαδειακός (Πετράκης): Γκροφ, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παζ, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (66' Μπελμόντ), Νίκας (72' Δούμτσιος), Γιαννώτας (80' Γερεμέγεφ), Σαχπεκίδης (80' Σκβάρκα).

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Διαμαντής, Πασαλίδης, Θοράρινσον, Μπιφουμά (57' Τσιλιανίδης), Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (19' Περέα), Ντίκο (80' Τζου), Μοσκέρα (57' Γκρόνινγκ).