Πως θα διαμορφωνόταν ο βαθμολογικός πίνακας αν τα ματς του πρωταθλήματος τελείωναν στο 90' - Έκπληξη η ομάδα της κορυφής

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 14:16 - 13.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:00 - 13.03.2023

Η ομάδα έκπληξη που θα βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, αν οι αγώνες της Super League τελείωναν στο 90ο λεπτό και οι διαφοροποιήσεις στην τελική κατάταξη που θα άλλαζαν τα δεδομένα ενόψει των Play off.

Το φετινό πρωτάθλημα που παρακολουθούμε είναι αδιαμφισβήτητα ένα από τα πιο συναρπαστικά στην ιστορία της Super League, από άποψη ανταγωνιστικότητας. Με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, παρατηρούμε ότι οι ομάδες που διεκδικούν τις πρώτες θέσεις δεν έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, με τα πλέι οφ να αναμένονται με μεγάλη αγωνία.

Σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα δέκα αγωνιστικών, ο Παναθηναϊκός θα μπει ως πρωτοπόρος με 61 πόντους και στο +2 από την δεύτερη ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στην έδρα της την τελευταία αγωνιστική. Στην τρίτη θέση ακολουθούν οι «ερυθρόλευκοι» με 56 βαθμούς και δύο παραπάνω από τον ΠΑΟΚ

Όμως, ένα ενδιαφέρον στατιστικό υποδεικνύει πως θα είχαμε μία διαφορετική κατάταξη της βαθμολογίας με τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Πιο αναλυτικά, σε περίπτωση που δεν υπήρχαν καθυστερήσεις και όλα τα ματς της φετινής σεζόν έληγαν στο 90ο λεπτό, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν θα βρισκόταν στην κορυφή, αλλά στην τέταρτη θέση.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ θα τερμάτιζε πρώτος με 59 βαθμούς και στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Η μεγάλη αλλαγή στον βαθμολογικό πίνακα σε μία τέτοια περίπτωση, έρχεται να μας αποδείξει για ακόμη μία φορά πως το παιχνίδι ποτέ δεν λήγει αν δεν σφυρίξει ο διαιτητής, με την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου να είναι η χαμένη της υπόθεσης.

Συγκεκριμένα, όντας στο -7 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα μπει στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφ με σκοπό να διεκδικήσει σε αυτές τις δέκα αγωνιστικές, όσες πιθανότητες έχει για την κατάκτηση της δεύτερης ή ακόμα και της πρώτης θέσης στο ιδανικότερο σενάριο, οι οποίες εξασφαλίζουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League της επόμενης σεζόν. Η συνεχόμενη αφέλεια του ΠΑΟΚ και η αδυναμία να «κλειδώσει» τις νίκες σε ματς που ήταν ανώτερος, βάζουν την ομάδα στα πλέι οφ ως τέταρτο φαβορί, πίσω από τις ομάδες της πρωτεύουσας.

Καθ΄ όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν, ο ΠΑΟΚ έχασε πολλούς βαθμούς μέσα από τα χέρια του τρώγοντας γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, κυρίως στα εκτός έδρας ματς με μικρομεσαίες ομάδες. Από τα τέλη του Οκτώβρη και μετά, η αγωνιστική εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε αισθητά, με τους «Θεσσαλονικείς» να αγνοούν την ήττα στα τελευταία 21 ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Συγκεκριμένα, η νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ στην «OPAP ARENA» στις 30/10 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αποτελεί την τελευταία φορά όπου ο «Δικέφαλος» έφυγε ηττημένος από το γήπεδο.

Από την επόμενη αγωνιστική και την εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Λουτσέσκου έκανε... στροφή. Φόρεσε… το γούρικό του σκούφο και καθιέρωσε στη βασική ενδεκάδα τον μικρό του «μάγο» Γιάννη Κωνσταντέλια, με αποτέλεσμα η ψυχολογία στο στρατόπεδο της ομάδας να αλλάξει και το αήττητο σερί να ξεκινήσει.

Οι επαναλαμβανόμενες «αυτοκτονίες» μετά το 90΄ που τον απομάκρυναν από την κορυφή:

Η πρώτη από τις πολλές περιπτώσεις τη φετινή σεζόν, όπου η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν μόλις τη δεύτερη αγωνιστική κόντρα στον Ατρόμητο, χωρίς ωστόσο να έρθει η γκέλα. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τους «Περιστεριώτες» στην Τούμπα με σκοπό να κάνει το 2/2 και να ξεκινήσει ιδανικά το πρωτάθλημα.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο 12ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούρτιτς, όμως στο 90+1 ένα «δικό» του παιδί και πρώην παίκτης των ακαδημιών, ο Γιώργος Τζοβάρας, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, παγώνοντας την Τούμπα. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι έρχεται η πρώτη γκέλα για τους «Θεσσαλονικείς», στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κάλεντ Νάρεϊ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και λύτρωσε την ομάδα του.

Το πάθημα όμως δεν έγινε μάθημα, καθώς η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού συνέχισε τις επόμενες αγωνιστικές να παρουσιάζει προβλήματα, σε ότι αφορά την αμυντική σταθερότητα και τη διαχείριση του υπέρ της σκορ. Τρεις αγωνιστικές αργότερα, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ. Σε εκείνη την αναμέτρηση, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αν και προηγήθηκε νωρίς με το όμορφο γκολ του Νάρεϊ, κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ακόμη ένα «δικό» του παιδί από τις ακαδημίες, ο Απόστολος Διαμαντής, έφερε το ματς στα ίσα με μία δυνατή κεφαλιά στο 102ο λεπτό.

Αυτή ήταν και η πρώτη γκέλα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που σύμφωνα και με την συνολική απόδοσή του έπρεπε να φύγει με το διπλό.

Στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής, οι «Θεσσαλονικείς» ταξίδεψαν στη Λιβαδειά για να προσθέσουν ακόμη μία απίθανη γκέλα στο ενεργητικό τους. Αν και προηγήθηκαν ξανά με γκολ του Νάρεϊ, παρέμειναν στο ίδιο έργο θεατές, καθώς ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με τον Μπελμόντε στο 90+, κάνοντας το 1-1.

Μετά από δύο αγωνιστικές, οι ρόλοι άλλαξαν και ο ΠΑΟΚ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Πιο αναλυτικά, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, η ομάδα έδειξε σφυγμό και έφερε το ματς στα ίσα με τον Νέλσον Ολιβέιρα, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η τελευταία και μεγαλύτερη γκέλα του ΠΑΟΚ, ήρθε στην Τρίπολη και στο ματς με τον Αστέρα για τον δεύτερο γύρο. Σε μία έδρα που παραδοσιακά τον δυσκολεύει, αν και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, η ομάδα του Αστέρα εκμεταλλεύτηκε τις «αυτοκτονικές τάσεις» του Δικεφάλου και ισοφάρισε μέσα σε ένα πεντάλεπτο και πάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμορφώνοντας το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι παρά το ισχυρό προβάδισμα και τις μεγάλες ευκαιρίες που σπατάλησαν, κατάφεραν να γκελάρουν ξανά, με αποτέλεσμα να πέσουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα κάτω από τον Ολυμπιακό.

Εάν με την έναρξη της φετινής σεζόν, έβγαινε κάποιος κανόνας ο οποίος θα έλεγε ότι οι αγώνες θα λήγουν στο 90ο λεπτό και δεν θα υπάρχουν καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ θα έμπαινε ως πρώτο φαβορί για τον τίτλο στη διαδικασία των πλέι οφ, διότι θα τερμάτιζε στην κορυφή με 59 βαθμούς και στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Όμως η πραγματική βαθμολογία, δείχνει πως ο ΠΑΟΚ βρίσκεται τέταρτος με 54 βαθμούς, καθώς πλήρωσε σε πολλές περιπτώσεις το μεγάλο πρόβλημα και την αστάθεια που έχει η ομάδα του Λουτσέσκου στα εκτός έδρας, αλλά και στα τελευταία λεπτά. Εκεί που αδυνατεί να «κλειδώσει» τις νίκες και μάλιστα σε ματς με αντιπάλους κατώτερης δυναμικής ή και σε περιπτώσεις που είναι εμφανώς καλύτερη από τον αντίπαλο.