Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:30 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:14 - 19.03.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Άρη και ΠΑΟΚ για τα playoffs της Stoiximan Super League, σε σχόλιο Αλέξη Σαββόπουλου και Μάνου Τσαλγατίδη.

• Λήξη στο ματς, ο ΠΑΟΚ παίρνει σπουδαίο διπλό με ανατροπή (1-2).

Α.Σαββόπουλος: Ελάχιστος χρόνος παιχνιδιού στην επανάληψη και κακοποίηση του ποδοσφαίρου με κερδισμένο τον ΠΑΟΚ.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ πρέπει να ηρεμήσει για να πάρει ένα σπουδαίο διπλό.

• Άστοχο το σουτ του Αουγκούστο στο 90+8.
  • Θα έχουμε 14 λεπτά καθυστερήσεων.
  • Σύμφωνα με τον τέταρτο, ο Ρουμάνος κόουτς επιχείρησε να πετάξει αντικείμενο το οποίο είχε προσγειωθεί στον αγωνιστικό χώρο.
  • Το ματς έχει τιναχτεί στον αέρα, ενώ ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει αποχωρήσει από τον πάγκο.
  • Έχει κατέβει στον αγωνιστικό χώρο ο Θεόδωρος Καρυπίδης και πραγματοποιεί λεκτική επίθεση στον προπονητή του ΠΑΟΚ.
  • Η ένταση έχει μεταφερθεί και στους δύο πάγκους πλέον.
  • Επικρατεί ένταση στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από μία μονομαχία του Γκρέι με τον Κάργα.

Α.Σαββόπουλος: Σαστισμένος ο Άρης από τα δυο γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ καλείται να βγάλει αντίδραση.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον το αφεντικό στο ματς. Πρέπει να κρατήσει μπάλα και να ρίξει τον ρυθμό, που θέλει να δώσει ο Άρης.

• Η υπεροχή του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος απέδωσε καρπούς, καθώς ο «Δικέφαλος» έκανε την ολική ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς στο 73ο λεπτό (1-2). Ο Σέρβος εξτρέμ πήρε την επαναφορά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σιαμπάνη. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, όμως μετά από έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.
  • ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ στο 68ο λεπτό. Ο Στέφαν Σβάμπ ευστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτι κι έφερε το ματς στα ίσα (1-1).
  • Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα πάνω στον Σβάμπ. Το VAR τσέκαρε τη φάση και καταλόγισε την παράβαση για το μαρκάρισμα του Μπράμπετς.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πιέζει τον αντίπαλο, έχει πάρει την κατοχή και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Α.Σαββόπουλος: Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο με το Άρη να περιμένει τον ΠΑΟΚ στο δικό του μισό.

• Ο Κωνσταντέλιας πήγε να εκτελέσει κόρνερ από τα αριστερά, όμως έσκασε μία κροτίδα σε κοντινή απόσταση με αποτέλεσμα να έχουμε μία μικρή καθυστέρηση.
  • Ο Ετέμπο επιχείρησε το δυνατό σουτ στο 58΄, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, με τις τρεις αλλαγές του Λουτσέσκου να έχουν βοηθήσει την ομάδα, αλλά σίγουρα χρειάζεται το γκολ.

• Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.

Α.Σαββόπουλος: Λειτουργεί απόλυτα το τακτικό πλάνο του Άρη να περιμένει τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο και να… χτυπάει στο ανοικτό γήπεδο. Ατυχία και δοκάρια κρατούν το σκορ στο 1-0.

• Ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο μέρος ήταν εκπληκτικός, με τον Άρη να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
  • Ο Ολιβέιρα κέρδισε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ράφα Σοάρες από τα αριστερά στο 44΄, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη.
  • Ο Καμαρά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από θέση τετ α τετ στο 41ο λεπτό, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Μ.Τσαλγατίδης: Κάτι πρέπει να αλλάξει στην αμυντική διάταξη του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο. Υπάρχει σοβαρό θέμα για τον Δικέφαλο.

• Νέο δοκάρι για τον Άρη αυτήν τη φορά με τον Φαμπιάνο στο 39ο λεπτό. Ο αμυντικός των γηπεδούχων έκανε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά όμως στάθηκε άτυχος.
  • Δοκάρι για τον Άρη στο 38΄ με τον Ιτούρμπε, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έφτασε πολύ κοντά στο 2-0.
  • Πολύ κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ με τον Ολιβέιρα στο 34ο λεπτό. Ο Κάργας πήρε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ κι ο Σιαμπάνης δήλωσε παρών, ενώ στην επαναφορά ο Πορτογάλος επιθετικός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Α.Σαββόπουλος: Πολλά τα προβλήματα που έχει δημιουργήσει ο Ιτουρμπε στην δεξιά πτέρυγα του ΠΑΟΚ.

• Δοκάρι για τον Άρη με τον Καμαρά στο 29΄, όμως ο φορ των «κιτρινόμαυρων» υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Α.Σαββόπουλος: Σαφής η πρόθεση του Λουτσέσκου να απομονώσουν επιθετικά τον Νταρίντα βάζοντας δυο παίκτες πάνω του όταν δέχεται την μπάλα.

Μ.Τσαλγατίδης: Κάργας και Κεντζιόρα είναι εκτός αγώνα μέχρι στιγμής. Λάθος μεταβιβάσεις, λάθος τοποθετήσεις. Δείχνουν να έχουν αρκετό άγχος και αυτό τους οδηγεί σε λάθη.

• Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 18΄ με τον Ολιβέιρα, ο οποίος υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Αουγκούστο κι αστόχησε από καλή θέση.

Α.Σαββόπουλος: Πρώτο γκολ μετά από τρεις μήνες για τον Πάλμα που με οκτώ γκολ είναι πρώτος σκόρερ του Άρη.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ πατάει καλύτερο στο γήπεδο, έχει ένα σαφές πλάνο, κυκλοφορεί τη μπάλα με ευκολία, αλλά μία κόντρα και μια κακή αμυντική τον αντίδραση τον έχουν κάνει να κυνηγά το σκορ.

• Οι πανηγυρισμοί στο γκολ του Πάλμα.
  • ΓΚΟΛ ο Άρης 1-0 με τον Πάλμα στο 12ο λεπτό. Ο άσος του Άρη έπειτα από μία ατομική ενέργεια εκτέλεσε τον Κοτάρσκι με εντυπωσιακό τρόπο κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Δυνατό ματς μέχρι στιγμής σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά, με σκληρές μονομαχίες και χωρίς ευκαιρίες.
  • Ο Πάλμα δοκίμασε το σουτ στο 5ο λεπτό, η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Κοτάρσκι.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Η καυτή ατμόσφαιρα λίγα λεπτά πριν το ντέρμπι.
  • Είσοδος παικτών ΠΑΟΚ.
  • Είσοδος παικτών Άρη.
  • Ισχυρή παρουσία αστυνομίας στην άφιξη του ΠΑΟΚ.

Α.Σαββόπουλος: Τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα για τον Τερζή. Οντουμπάτζο, Μαζικού, Ετέμπο και Ιτούρμπε ενώ μίνι έκπληξη η παρουσία του Σιαμπάνη στο τέρμα χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο Κουέστα.

• Διαιτητής: Μοχάμεντ Αλ-Χακίμ
    Βοηθοί: Κλίβερ, Βίλντε
    Τέταρτος: Φωτιάς
    VAR: Τσάτζια, Παπαδάκης

• Ενδεκάδες:
    Άρης (Αποστόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ετέμπο, Νταρίντα,  Μ.Γκαρσία, Ιτούρμπε, Πάλμα, Καμαρά
    ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα, Αουγκούστο, Ντάντας, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα
  • Ο Άρης καλείται να πετύχει την πρώτη του νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν και να μπει με το δεξί στα πλέι οφ, ενώ ο «Δικέφαλος» θέλει να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί, για να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρώτης δυάδας.