O Πινέδα φόρεσε το «10» στην πλάτη και σκόραρε με το Μεξικό μετά από 1,5 χρόνο (vid)

Ορμπελίν Πινέδα

Ορμπελίν Πινέδα/©Photo by Hector Vivas/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 09:17 - 27.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:41 - 27.02.2024

Ο Ορμπελίν Πινέδα βρήκε δίχτυα στην αναμέτρηση του Μεξικού με την Τζαμάικα, που σφράγισε την πρόκριση της χώρας του στα τελικά του Nations League της CONCACAF.

Ο Ορμπελίν Πινέδα πήρε φανέλα βασικού με το «10» στην πλάτη, στην… γκέλα του Μεξικού κόντρα στη Τζαμάικα (2-2), με τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ να σκοράρει και να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση. Συγκεκριμένα, ο χαφ της Ένωσης, μπήκε στην καρδιά της περιοχής της Τζαμάικα και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με αυτόν τον τρόπο έφτασε τα έξι γκολ συνολικά με το εθνόσημο και πρώτο μετά τον Σεπτέμβριο του 2021, δηλαδή μετά από κάτι παραπάνω από ενάμιση χρόνο. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λοζάνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι Μεξικανοί πίεσαν ασφυκτικά για την ανατροπή, αλλά είδαν σε δύο περιπτώσεις το δοκάρι να τους σταματάει. Παρ' όλα αυτά το Μεξικό έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά του θεσμού.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ορμπελίν Πινέδα μίλησε για το γκολ που πέτυχε αλλά και για το αποτέλεσμα κόντρα στη Τζαμάικα, τονίζοντας ότι η ομάδα του δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι που είχε σχεδιάσει ο νέος προπονητής Ντιέγκο Κόκα.

«Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ δύσκολο για εμάς στην αρχή να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι που είχαμε σχεδιάσει. Τα γκολ τα δεχτήκαμε από αδράνεια, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε σε κάθε περίπτωση. Εχουμε αρκετό δρόμο για να διορθώσουμε τις λεπτομέρειες.

«Εγώ συνεχίζω να δουλεύω καθημερινά. Αυτή είναι η δουλειά, να συνεχίσω να εξελίσσομαι. Μου δόθηκε αυτή η ευκαιρία και προσπαθώ να την εκμεταλλευτώ στο έπακρο και χαίρομαι γι' αυτό. Ας ελπίσουμε ότι μπορούμε να πάρουμε περισσότερες νίκες, να πετύχουμε περισσότερα γκολ και να βοηθήσουμε την εθνική» , ανέφερε ο Πινέδα στο TUDN.