«Διπλό» του ΟΦΗ που βάζει δύσκολα στον ΠΑΣ Γιάννινα (0-1)

Πανηγυρισμοί παικτών ΟΦΗ

Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:25 - 01.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:38 - 01.04.2023

Ο ΟΦΗ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και με αυτόν τον τρόπο έβαλε δύσκολα στους Γιαννιώτες, που πλέον καλούνται να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού της Stoiximan Super League.

O ΟΦΗ δημιούργησε βαθμολογικά προβλήματα στον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά τη νίκη με 1-0 στους «Ζωσιμάδες», για την 2η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Οι γηπεδούχοι με αυτή την ήττα βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού και θα πρέπει να παλέψουν για την παραμονή τους.

Το ξεκίνημα του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες να «ψάχνονται» στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Θανάση Στάικου να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο. Όμως οι Κρητικοί τους προειδοποίησαν με τον Ντίκο στο 18’ και δύο λεπτά αργότερα ο Λάρσον απέφυγε τον Τζίνο για να κάνει το 1-0 της ομάδας του. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ έψαξε την ισοφάριση.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το 1-1 «χτυπώντας» ασταμάτητα την αντίπαλη άμυνα. Κορυφαία τους στιγμή το δοκάρι του Εραμούσπε, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68'. Ακολούθησαν πολλές επιθέσεις από μεριάς ΠΑΣ, όμως το σκοράρισμα δεν ήρθε και το ματς έμεινε στο 0-1.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αστοχία του ΠΑΣ Γιάννινα. Σε ένα ματς που οι Ηπειρώτες θα μπορούσαν να κερδίσουν τελικά έφυγαν απογοητευμένοι, με τους Κρητικούς να εκμεταλλεύονται μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχαν.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Λάρσον! Ο παίκτης του ΟΦΗ σκόραρε το γκολ-χρυσάφι της ομάδας του και με αυτόν τον τρόπο εκείνος και οι συμπαίκτες του πανηγύρισαν το τρίποντο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: O ΠΑΣ Γιάννινα θα ταξιδέψει στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο, την ώρα που ο ΟΦΗ θα υποδεχτεί τη Λαμία.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Πήλιος, Μπιλμπάο, Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Παμλίδης, Μπαλάν

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης, Περέα, Νέιρα, Μπάκιτς, Τσιλιανίδης, Ντίκο