Elite η ΑΕΚ στην Τούμπα, υπέταξε τον ΠΑΟΚ και «φώναξε» έτοιμη για πρωτάθλημα!

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το διπλό στην Τούμπα.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 21:32 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:17 - 02.04.2023

Με γκολ του Αραούχο στο 80' έπειτα από τη μαγική ασίστ του Μάνταλου, η ΑΕΚ πέρασε δίκαια από την Τούμπα (0-1), αφού ήταν ανώτερη του ΠΑΟΚ, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Elite ρέφερι, Κουλμπάκοφ.

Τίτλους κατακτάς με ποιότητα, πάθος, συσπείρωση και καρδιά. Η ΑΕΚ είχε στην πλάτη της μία ήττα από τον Ολυμπιακό και μία ισοπαλία εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό. Πήγε στην Τούμπα για ν’ αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ και στο 7’ είδε τον Λευκορώσο διαιτητή Κουλμπάκοφ να τις ακυρώνει γκολ του Άμραμπατ, χωρίς να καταλάβει κανείς ιδιαίτερα τον λόγο. Στο καλό της πρώτο ημίχρονο επίσης δεν βρήκε γκολ.

Ο ΠΑΟΚ, όπως αναμενόταν, ανέβηκε στο δεύτερο 45λεπτο και ήταν ασφαλώς πιο επιθετικός. Τότε η ΑΕΚ κατέθεσε καρδιά, έβγαλε και ποιότητα με ένα γκολ εξαιρετικής ομορφιάς και με σκόρερ τον Αραούχο πήρε μία τεράστια νίκη με 1-0, πάτησε στην κορυφή, μετά τη γκέλα του Παναθηναϊκού και πλέον αύξησε ξανά τις πιθανότητές της για τον τίτλο.

Το ακυρωθέν γκολ

Το ντέρμπι της Τούμπας ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ και φωνές για την Ένωση που αντί να πανηγυρίζει, είδε τον Λευκορώσο Κουλμπάκοφ να ακυρώνει το γκολ του Άμραμπτ. Στο 7’, λοιπόν, λάθος γύρισμα του Σβαμπ, ο Πινέδα πήρε τη μπάλα κι έδωσε στον Άμραμπατ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Κουλμπάκοφ, όμως κι ενώ δεν υπήρξε κάποια υπόδειξη από τον βοηθό ακύρωσε το γκολ, ενδεχομένως για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης του Γκατσίνοβιτς, αν και δεν φάνηκε να υπάρχει καμία παράβαση.

Η Ένωση συνέχισε να δείχνει πιο συμπαγής και στο 12’ επικίνδυνη σέντρα του Γκατσίνοβιτς από αριστερά, ο Σιντιμπέ δεν ήρθε σ' επαφή με τη μπάλα.

Στο 13’ ο Ολιβέιρα σημάδεψε το δοκάρι του Αθανασιάδη, ωστόσο, υποδείχθηκε οφσάιντ στον Πορτογάλο φορ του ΠΑΟΚ.

Στο 24’ απείλησε η ΑΕΚ. Υπέροχη πάσα του Σιντιμπέ, βγήκε σε θέση τετ α τετ ο Πινέδα. Επιχείρησε να τσιμπήσει τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι. Η Ένωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τις δύο τελευταίες ευκαιρίες στο ημίχρονο.

Στο 41’ ο Γιόνσον πάτησε περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει, αφού τον έκλεισε καλά ο Ίνγκασον. Στο 45’+1’ σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, έκανε τη γυριστή κεφαλιά ο Πινέδα και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Έπεσε ο ρυθμός

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες απέφυγαν τα ρίσκα, ήταν πιο συγκρατημένες, ενώ είχαν κι από μία αλλαγή. Ο Λουτσέσκου έριξε στη μάχη τον Ντάντας, ενώ ο Αλμέιδα πέρασε τον Λιβάι Γκαρσία.

Στο 51’ σουτ του Αραούχο εκτός περιοχής κόντραρε στον Ίνγκασον και στο 52’ απείλησε ο ΠΑΟΚ. Σ’ εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη.

Δοκάρι ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς στο δεύτερο ημίχρονο έδειχναν πιο απειλητικοί και στο 65’ άγγιξαν το 1-0. Ο Ολιβέιρα έπειτα από ωραία μπαλιά του Κωνσταντέλια, εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, ο Αθανασιάδης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.

Στο 73’ ο ΠΑΟΚ είχε νέα φάση. Ο Ζίβκοβιτς πάσαρε κάθετα στον Σάστρε, ο οποίος έκανε το πλασέ κι έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ακυρώθηκε γκολ

Στο 78’ η ΑΕΚ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό από δεξιά, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

Γκολ ο Αραούχο!

Στο 80' η ΑΕΚ βρήκε και πάλι γκολ κι αυτή τη φορά μέτρησε. Σε βαθιά μπαλιά ο Κοτάρσκι απομάκρυνε πάνω στον Ελίασον, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, ο οποίος έσκαψε υπέροχα για τον Αραούχο κι αυτός χωρίς καθυστέρηση εντός περιοχής με γυριστό σουτ εκτέλεσε τον Κοτάρσκι για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 0-1 πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και στο 84’ ο Τόμας σούταρε από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 87’ οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνδυάστηκαν εξαιρετικά, αλλά το σουτ του Ελ Καντουρί ήταν αδύναμο και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε εύκολα. Στο 89’ γυριστό του Ελ Καντουρί δεν βρήκε στόχο και στο 96’ ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει. Αυτό, ωστόσο, δεν ενόχλησε την Ένωση που πανηγύρισε μία τεράστια νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Ασφαλώς στο γκολ του Αραούχο. Αν δεν ερχόταν αυτό το γκολ, σημαντική στιγμή φυσικά ήταν το γκολ του Άμραμπατ, που ακυρώθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο το δοκάρι που είχε ο Ολιβέιρα στο 65’, αφού αν ο ΠΑΟΚ άνοιγε το σκορ, θα ήταν δύσκολο η ΑΕΚ να γυρίσει την κατάσταση.

Ο MVP

Ο Αραούχο. Ο φορ της ΑΕΚ πέτυχε ένα γκολ που μπορεί να δώσει τίτλο. Φυσικά, δεν γίνεται να μην αναφερθεί ο Μάνταλος με την εξαιρετική ασίστ που έδωσε, ενώ βοήθησε επιθετικά σε μεγάλο βαθμό και ο Ελίασον.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα παρουσίασε μία ΑΕΚ με την ίδια ταυτότητα, αλλά περισσότερο αποφασιστική σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπι της Τούμπας. Η Ένωση πνευματικά έδειξε πιο έτοιμη, ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος δεν ήταν στον πάγκο, είδε αρκετούς παίκτες επιθετικά να μην τραβάνε, ενώ και οι Σβαμπ, Αουγκούστο δεν ήταν σε καλή βραδιά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Την Τετάρτη 5 Απριλίου, η ΑΕΚ πηγαίνει στο Πανθεσσαλικό ν’ αντιμετωπίσει τον Βόλο, ο οποίος φρέναρε τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ενώ ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στο Φάληρο για μάχη με τον Ολυμπιακό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία). Η ΑΕΚ είναι αυτή που είχε τις φωνές και αυτή που νίκησε. Αν η Ένωση δεν επικρατούσε ενδεχομένως να είχαμε πολλές φωνές. Το σίγουρο είναι ότι στο γκολ του Άμραμπατ, δεν φαίνεται να υπάρχει κανένα φάουλ, ενώ ο Λευκορώσος θα μπορούσε στο 36' να δείξει και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αουγκούστο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σβαμπ (46’ Ντάντας), Αουγκούστο (85' Φιλίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (61’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (72’ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (72’ Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (83' Ρότα), Χατζισαφί, Βίντα, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον (46’ Γκαρσία), Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (71’ Μάνταλος), Άμραμπατ (63’ Άμραμπατ), Αραούχο (83' Τσούμπερ).