Εύκολα το 1-0 η ΑΕΚ, 37-21 τον Διομήδη Άργους

Sportal newsroom 22:54 - 05.04.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 37-21 του Διομήδη Άργους στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για τη Handball premier.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Handball premier με αντίπαλο τον Διομήδη Άργους. Η Ένωση επιβλήθηκε με 37-21 της ομάδας του Γιώργου Ζαραβίνα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Κυριακή. Σε περίπτωση που η ΑΕΚ πάρει τη νίκη, τότε θα «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους τελικούς, αλλιώς οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα στο ΟΑΚΑ τη Μεγάλη Τετάρτη.

Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός έχει προκριθεί στους τελικούς με 2-0 νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το ματς της ΑΕΚ κόντρα στον Διομήδη ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με την Ένωση να διατηρεί προβάδισμα δύο τερμάτων για το 16-14.

Στο δεύτερο 30λεπτο, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και έφτασε στην άνετη νίκη. Για τους νικητές πέντε γκολ σημείωσε ο Λιάπης. Πρώτος σκόρερ του Διομήδη ήταν ο Ασβεστάς με έξι τέρματα.

ΑΕΚ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 37-21
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 8-5, 9-6, 13-11, 16-14 (ημχ.), 19-14, 23-16, 26-17, 30-18, 34-20, 37-21.
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Νικολαΐδης 1, Τσέπιτς 3, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί 4, Ρογκούλσκι 5, Λέμος 1, Κεδέρης 2.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 3, Τζιμπουλάς 1, Τσιγαρίδας 1, Τσβίγετιτς, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 6, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάκης, Τοτός, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 4, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίβκοβιτς 3, Λιόλιος 1.
Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 2/2-0/0.