Ντούμπλαρε τις νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ, προκρίθηκε στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:02 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:57 - 05.04.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 19-18 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους τελικούς της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους τελικούς της Handball premier. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 18-19 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας και θα αγωνιστεί στους τελικούς με στόχο τη διατήρηση των κεκτημένων της περσινής σεζόν.

Το ματς ήταν κλειστό, ωστόσο δεν έλειψαν οι δυνατές μονομαχίες και το πάθος. Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Τόμας Μπάουερ, που έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να καλύψει διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 0-2 με τον Μοντόρο με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με τον Παπάζογλου. Ο Ολυμπιακός κρατούσε διαφορά δύο τερμάτων είτε με τον Δομπρή είτε με τον Οστρούσκο με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά να μην μπορεί να το βρει αφού τα δοκάρια και ο Μπάουερ δεν τους το επέτρεψαν. Στο 20ό λεπτό ο Νιοκάς έφερε τον Ολυμπιακό στο 5-7 με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο 6-9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ του Παπαδόπουλου ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 8-12 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παπάζογλου μείωσε σε 10-12 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον Τριανταφυλλίδη να φέρνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της για το 12-13 στο 44ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 12-16 με σερί γκολ από τον Πασσιά και τον Παπαδόπουλο στο 47ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-17 με το Νικολαΐδη δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 16-17 με τον Τσαναξίδη. Ο Παπάζογλου «έγραψε» το 17-17 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με τον Κουκμίση για το 18-17 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν με τον Νιόκας. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Κοτανίδης απέκρουσε πέναλτι του Κουκμίση με τον Καραμπουρνιώτη να διαμορφώνει το 18-19 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την ευκαιρία της 15 δεύτερα πριν το τέλος αλλά ο Μωϋσίλοφ δεν βρήκε έγκαιρα κάποιον συμπαίκτη του για να κάνει ο ΠΑΟΚ επίθεση.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά που ο Ολυμπιακός προκρίνεται στους τελικούς του πρωταθλήματος. Και στις τρεις προηγούμενες φορές είχε στεφθεί πρωταθλητής νικώντας στους τελικούς την ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 5-7, 6-9, 7-10 (ημχ), 10-12, 11-13, 12-14, 14-17, 17-17, 18-19.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Κουτουλογένης, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν, Μπάουερ.
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Κόκκινη (Οστρούσκο 56:37 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/4 - 1/2