Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 27-19: Εύκολο το πρώτο βήμα για τους «ερυθρόλευκους»

Πανηγυρισμοί παικτών Ολυμπιακού

Άγγελος Φραγκισκάτος 20:10 - 01.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:11 - 01.04.2023

Χάρη στο εξαιρετικό του ξεκίνημα στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 27-19 και έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον του ΠΑΟΚ και με αυτόν τον τρόπο έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier (27-19). Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν την άμυνα τους και το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στην άνετη επικράτηση.

Το παιχνίδι είχε νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες εστίασαν κατά κύριο λόγο στα μετόπισθεν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν πως έπειτα από 15 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν στο 3-3. Εκεί ανέλαβε ο Μοντόρο, ο οποίος έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους «ερυθρόλευκους».

Με την έναρξη του Β' μέρους ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει επί μέρους 9-1 για να προηγηθεί με σκορ 20-10. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι απλά διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη νίκη

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-3, 6-6, 9-6, 11-9 (Ημ.), 14-10, 18-10, 20-11, 23-14, 24-14, 27-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Παπαβασίλης 4, Δομπρής 4, Μοντόρο 4, Οστρούσκο 3, Μπάγιος 2, Νιοκάς 5, Γκρατζάν 3, Πασσιάς 1, Κουτουλογένης 1

ΠΑΟΚ (Σκανδάλης): Ελευθεριάδης 3, Νικολαϊδης 2, Τσαναξίδης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Τζωρτζίνης 2, Κοκμίσης 1, Καβουσανάκης 1, Λαδάκης 4, Αποστόλου 1, Δούγιας 1