Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό μετά από ματς - θρίλερ

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών/©intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:55 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 14.01.2023

Τι ματς ήταν αυτό! Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 με την Ένωση να παίρνει τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2) για τη δωδέκατη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Φουριόζα έχει μπει στο 2023 η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού για την ενδέκατη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών μία εβδομάδα μετά το 3-0 επί του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Οτσάλ προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 και το τάι μπρέικ κρίθηκε στο 19-17 μετά από θρίλερ. Οι «ερυθρόλευκες» και η Ένωση ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς.

Οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 2-5 με άσο της Κούμπουρα στο πρώτο σετ. Με νέο άσο από τη Λαμπρούση η ομάδα του Μιτσέλι προηγήθηκε με πέντε πόντους για το 4-9. Η ΑΕΚ μείωσε σε δύο πόντους (7-9) με μπλοκ της Κωνσταντινίδου και πλησίασε στο ελάχιστο (11-12) με δύο σερί πόντους της Νίζετιχ. Οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 13-17 με μπλοκ της Λαμπρούση. Ο Ολυμπιακός είχε τη διαφορά και έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με πρώτο χρόνο της Ελληνίδας κεντρικής. Η Ένωση έκανε μεγάλη ανατροπή και κατέκτησε το σετ με 28-26 με τη Νίζετιχ.

Η ομάδα του Οτσάλ προηγήθηκε με 4-0 στο δεύτερο σετ με μπλοκ της Καλαντάτζε. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (5-4) μετά από λάθος της Σίλβα και προηγήθηκε με 9-10 με τη Γουίντερς. Η Ένωση προσπέρασε με 15-12 με την Καλαντάτζε και την Καλντερόν. Ένα λάθος της Καράρο έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προσπερνάει με 20-15 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 23-21 με την Τσιτσιγιάννη. Η Ένωση έκλεισε το σετ με 25-21 με μπλοκ της Σίλβα.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν αντίδραση στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 0-3 με μπλοκ της Λαμπρούση και δύο σερί λάθη της Νίζετιχ.Η Ένωση προηγήθηκε με 7-5 με άσο της Σίλβα με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 10-13 με τρεις σερί πόντους της Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-16 με επίθεση της Γουίντερς με τη διαφορά να φτάνει στους 9 πόντους (15-24) με την Κούμπουρα. Η ΑΕΚ μείωσε σε 18-24 με μπλοκ της Κωσταντινίδου αλλά η Σάλας έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Με μπλοκ της Καλαντάτζε η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-5 στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με την Κούμπουρα και προσπέρασε με 11-14 μετά από λάθος επίθεση της Νίζετιχ. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε τα λαθη του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 15-14 με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στην ανατροπή για το 16-21 μετά από διαδοχικές χαμένες επιθέσεις των παικτριών του Οτσάλ. Με μπλοκ της Λαμπρούση ο Ολυμπιακός έφτασε στο 18-24 και το σετ έκλεισε μετά από χαμένη επίθεση της Σίλβα.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ προσπέρασε με 4-3 με άσο της Καλντερόν. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-10 μετά από χαμένη επίθεση. Η Ένωση με τη Σίλβα στη γραμμή του σερβίς ισοφάρισε σε 11-11 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε του σετ. Με επίθεση της Γουίντερς ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (13-14) με την Ένωση να ισοφαρίζει με τη Νίζετιχ. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο ματς μπολ (15-14) μετά από άσο της Κωνσταντινίδου με τη Σάλας να κρατάει ζωντανό τον Ολυμπιακό. Η Νίζετιχ έδωσε δεύτερο ματς μπολ στην ΑΕΚ με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει και τη Λαμπρούση να κάνει το 16-17. Ο πρώτος χρόνος της Καλαντάτζε και το μπλοκ της Κουλίκοβα έδωσε και πάλι την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τελειώσει το ματς.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ προσπέρασε με 4-3 με άσο της Καλντερόν. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-10 μετά από χαμένη επίθεση. Η Ένωση με τη Σίλβα στη γραμμή του σερβίς ισοφάρισε σε 11-11 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε του σετ. Με επίθεση της Γουίντερς ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (13-14) με την Ένωση να ισοφαρίζει με τη Νίζετιχ. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο ματς μπολ (15-14) μετά από άσο της Κωνσταντινίδου με τη Σάλας να κρατάει ζωντανό τον Ολυμπιακό. Η Νίζετιχ έδωσε δεύτερο ματς μπολ στην ΑΕΚ με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει και τη Λαμπρούση να κάνει το 16-17. Ο πρώτος χρόνος της Καλαντάτζε και το μπλοκ της Κουλίκοβα έδωσε και πάλι την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τελειώσει το ματς με τη Σίλβα να δίνει τη νίκη στην Ένωση.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17) σε 134'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (14/42 επ., 73% υπ. - 27% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 5% άριστες), Σίλβα 20 (17/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Βλαχάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 27% άριστες), Σάλας 13 (13/29 επ., 52% υπ. - 12% άριστες), Κούμπουρα 31 (27/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. - 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.