Στην οκτάδα του Κυπέλλου η Κηφισιά

Η Κηφισιά επικράτησε 3-0 σετ της Αρμενικής και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Η Κηφισιά έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 3-0 σετ της Αρμενικής και πήρε την πρόκριση.

Η Αρμενική μετά την επιτυχημένη παρουσία της στο Κύπελλο στρέφει το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα της Α' Ζώνης στην Α2 Ανδρών. Στο πρώτο σετ του αγώνα αν και η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 βρίσκοντας λύσεις στην κόντρα μπάλα από τους Τζάρα και Ρικάρντο προσπέρασε 5-9. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι με τον Μπόγιτς έφτασαν στο 14-20 και έκλεισαν το σετ 20-25 στην τρίτη τους ευκαιρία με τον Τζάρα 20-25.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 3-1 όμως η Κηφισιά γρήγορα ανέβασε «στροφές» προσπερνώντας 4-5. Στη εξέλιξη του σετ οι «κυανόλευκοι» πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων και έφτασαν στο 10-13 στα μισά της διαδρομής. Η Αρμενική με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 4-0 μπήκε σε «θέση οδηγού» 17-16. Η Κηφισιά ανέβασε το επίπεδο συγκέντρωσής της «απάντησε» με δικό της σερί 0-5 (17-21) και τελικά έκλεισε το σετ 20-25.

Η Κηφισιά στο τρίτο σετ μπήκε με το «γκάζι πατημένο» πήρε από νωρίς σοβαρό προβάδισμα 0-5, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 6-6. Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ξανά τα «ηνία» στο σετ 7-10. Η Κηφισιά δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους 11-18, σφραγίζοντας την πρόκριση κλείνοντας το τρίτο σετ 21-25.

Διαιτητές: Μάλφας, Μυλωνάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.