Μεγάλη νίκη για την Εθνική χάντμπολ ανδρών στο Βέλγιο

Εθνική χάντμπολ ανδρών

© φωτογραφία αρχείου Intime

Sportal newsroom 23:50 - 08.03.2023

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro έκανε η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών που επιβλήθηκε με 26-24 του Βελγίου στις Βρυξέλλες για την τρίτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης.

Έτοιμη για το Euro δείχνει η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών. Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε με 26-24 του Βελγίου στις Βρυξέλλες και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση.

Μεγάλο πρωταγωνιστής για την Εθνική ομάδα ήταν ο Πέτρος Μπουκοβίνας με 19 αποκρούσεις. Ο διεθνής τερματοφύλακας σημείωσε δύο γκολ. Η Ελλάδα στρέφει, πλέον, την προσοχή στον αγώνα με το Βέλγιο στη Χαλκίδα, που θα γίνει την Κυριακή.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Εθνική μας πιάνει κορυφή μαζί με την Κροατία και την Ολλανδία (τριπλή ισοβαθμία μετά τη νίκη των Ολλανδών επι της Κροατίας με 32-27).

Η Ελλάδα μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και είχε τον έλεγχο. Η Εθνική προηγήθηκε με 10-13 στο ημίχρονο με γκολ του Τόσκα.

Οι Βέλγοι εκμεταλλεύθηκαν το κακό ξεκίνημα της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν το 11-14 και προσπέρασαν με 17-15 με τέρμα του Γκλοριό. Η Ελλάδα έκανε σερί 0-4 και προηγήθηκε ξανά με 17-19 στο 44ο λεπτό. Επτά λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 23-22 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κετζιόρα.

Στο 56ο λεπτό με το σκορ 24-24 η Εθνική δέχθηκε δύο δίλεπτες (Λιάπης και Κανδύλας) και πέναλτι. Ο Κετζιόρα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μπουκοβίνας απέκρουσε με τον Αραμπατζή να σκοράρει στη συνέχεια για το 24-25.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε πάλι το θαύμα του λίγο αργότερα αποκρούοντας πέναλτι του Μπράουν με τον Μάλλιο να σκοράρει στην τελευταία επίθεση για το 24-26, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΒΕΛΓΙΟ- ΕΛΛΑΔΑ 24-26
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημχ), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26
ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 2, Κέτερς 4, Μπράουν 2, Κόλμαν, Μπογιόν, Βανκόσεν, Κετζιόρα 4, Ουμς 1, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 7, Σπούρεν, Καντέλ 3, Ντελπίρ
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος 3, Λιάπης 4, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Τόσκας 1, Μπουκοβίνας 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 4.
Διαιτητές: Κασαντόρ- Νικολάου (Πορτογαλία), Παρατηρητής: Ρέιμπελ (Γαλλία), Κόκκινη: 47:50 Κόλμαν (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/5-2/2

*Ολλανδία- Κροατία 32-27 στο άλλο ματς του ομίλου
*Στα τελικά προκρίνονται οι δύο πρώτοι και οι 4οι καλύτεροι 3οι των ομίλων, χωρίς να υπολογίζονται τα αποτελέσματα με τους 4ους.