Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική γυναικών στο Eurovolley

Εθνική βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:41 - 17.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:16 - 17.08.2023

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Γερμανία στην πρεμιέρα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 3-0 από την οικοδέσποινα του τρίτου ομίλου, Γερμανία σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να είχε κατακτήσει τουλάχιστον ένα σετ.

Ο Γιουνούς Οτσάλ ξεκίνησε με τις Ανθούλη στη διαγώνιο, Νικολογιάννη - Στράντζαλη στα άκρα, Λαμπρούση - Καλαντάτζε στο κέντρο, Κωνσταντίδου στην πάσα και λίμπερο την Αρτακιανού. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε την Μπάκα για δεύτερη λίμπερο δίνοντας φανέλα ακραίας στην Ξένια Κακουράτου, όπως είπε προαναγγείλει σε συνέντευξη του στην ιστοσελίδα της ΕΟΠΕ πριν τη διοργάνωση.

Η Γερμανία, που έχει υψηλές βλέψεις για τη διοργάνωση, πήρε με σχετική άνεση τα δύο πρώτα σετ. Η Ελλάδα έδειξε τρομερή μαχητικότητα στο τρίτο σετ, το οποίο θα μπορούσε να είχε κατακτήσει.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 24-21 έχοντας τρεις ευκαιρίες να πάρει το τρίτο σετ και να μείνει στον αγώνα. Η Γερμανία ισοφάρισε σε 24-24 αλλά και πάλι η Ελλάδα είχε σετ μπολ το οποίο απώλεσε. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ «έσβησε» ματς μπολ της ομάδας του Βιτάλ Χέινεν στο 25-26 και βρέθηκε και πάλι με σετ μπολ στο 27-26. Σε εκείνο το σημείο, όμως η Γερμανία πήρε τρεις πόντους στη σειρά και τελείωσε τον αγώνα.

Ο επόμενος αγώνας της Ελλάδας είναι με αντίπαλο τη Σουηδία. Η αναμέτρηση θα γίνει το Σάββατο.