Η Εθνική βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε από το Αζερμπαϊτζάν και ψάχνει ένα «θαύμα» για την πρόκριση

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:26 - 22.08.2023 / Ανανεώθηκε: 20:57 - 22.08.2023

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε στο τάι μπρέικ από το Αζερμπαϊτζάν για τον τρίτο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και η υπόθεση πρόκριση ζορίζει.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Αζερμπαϊτζάν στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις αλλά έκανε σημαντικά λάθη, ιδιαίτερα στο τάι μπρέικ, όπου και προηγήθηκε με 4-0 στο ξεκίνημα.

Πλέον, η Ελλάδα ψάχνει ένα «θαύμα» αφού ο τελευταίος της αγώνας στον όμιλο είναι κόντρα στην πανίσχυρη Τουρκία.

Σε σχέση με τους δύο προηγούμενους αγώνες με τη Σουηδία και την Τσεχία, η Τζίνα Λαμπρούση πήρε θέση στο αρχικό σχήμα. Ο Γιουνούς Οτσάλ ξεκίνησε εκτός από την κεντρική του Ολυμπιακού, τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Ανθούλη στη διαγώνιο, Νικολογιάννη - Στράντζαλη στα άκρα, Καλαντάτζε στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού. Αξίζει να σημειώσουμε ότι αναπληρωματικό λίμπερο για την Ελλάδα ήταν σε αυτό το ματς η Αριστέα Τοντάι με την Ξένια Κακουράτου να μπαίνει ως ακραία και να καλύπτει στο κομμάτι της υποδοχής.

Το πρώτο σετ ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι. Το Αζερμπαϊτζάν πήρε προβάδισμα τριών πόντων (10-7) με τη Ραχίμοβα να παίρνει την πλειοψηφία των επιθέσεων. Η Ελλάδα μείωσε με άσο της Στράντζαλη και ισοφάρισε (13-13) με την Ανθούλη. Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Με μπλοκ της Ανθούλη και δύο διαδοχικούς πόντους της Στράντζαλη (επίθεση, μπλοκ) η Ελλάδα προσπέρασε με 20-23 και έκλεισε το πρώτο σετ με επίθεση της Νικολογιάννη.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ μπήκε στο δεύτερο σετ με το πόδι στο γκάζι. Με επίθεση της Στράντζαλη, η Ελλάδα προσπέρασε με 1-5 με τις Αζέρες να μειώνουν στο ελάχιστο (4-5) με μπλοκ της Ραχίμοβα. Οι τυπικά γηπεδούχες ισοφάρισαν με την Αλίγεβα αλλά η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προηγήθηκε με δύο πόντους (7-9) με μπλοκ της Κωνσταντινίδου.

Το Αζερμπαϊτζάν ισοφάρισε και πάλι και προσπέρασε με 16-12 με το καλό σερβίς της Αμπντουλαζίμοβα και μπλοκ της Αλίγεβα στην Ανθούλη. Οι τυπικά γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά και κατέκτησαν το δεύτερο σετ.

Με καλό σερβίς, το Αζερμπαϊτζάν προηγήθηκε με 4-0 στο τρίτο σετ, με την Ελλάδα να μειώνει με τη Λαμπρούση. Οι τυπικά γηπεδούχες έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του σετ και διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 πόντων. Η Ελλάδα μείωσε στον πόντο με τη Λαμπρούση αλλά το Αζερμπαϊτζάν προσπέρασε με 21-17 με την Αλίγεβα. Τα νέα καλά σερβίς από τη Λαμπρούση και τη Σπανού έδωσαν την ευκαιρία στη «γαλανόλευκη» κάνει την ανατροπή και από το 23-21 να φτάσει στο σετ μπολ για το 23-24. Τελικά η Ελλάδα κατέκτησε το σετ στην τέταρτη ευκαιρία που είχε με το καλό σερβίς της Λαμπρούση.

Στεφανίδη: «Δεν υπήρχε περίπτωση να τα παρατήσω - Θέλω να πιστεύω ότι απέφυγα το χειρότερο»
ΣΤΙΒΟΣ

16:09 - 22.08.2023

Με μία ανάρτησή της στο instagram η Κατερίνα Στεφανίδη εξήγησε για ποιον λόγο αγωνίστηκε στον προκριματικό του άλματος επί κοντώ στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης παρά τον τραυματισμό της.

Στο τέταρτο σετ, η «γαλανόλευκη» εμφανίστηκε εντελώς αποδιοργανωμένη. Χτυπώντας από τη γραμμή του σερβίς, το Αζερμπαϊτζάν προηγήθηκε με 8-0 και διατήρησε τη διαφορά φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ παρά την προσπάθεια των Ελληνίδων διεθνών.

Στο τάι μπρέικ, η Ελλάδα προηγήθηκε με 4-0 αλλά το Αζερμπαϊτζάν ισοφάρισε. Η ομάδα του Αταμάν Γκιουνεϊλιγκίλ προσπέρασε με το καλό σερβίς της Αμπντουλαζίμοβα και πήρε τη νίκη.