Ο Τσιάμης πήδηξε στα 16.39μ αλλά δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο

Δημήτρης Τσιάμης

©intime

Sportal newsroom 21:34 - 03.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:38 - 03.03.2023

Ο Δημήτρης Τσιάμης έκανε μια αρκετή προσπάθεια στο τελικό του τριπλούν με το καλύτερό του άλμα να είναι στα 16.39μ, αλλά δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο.

Ο Δημήτρης Τσιάμης έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια στο τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη. Τα πρώτα άλματα του Έλληνα αθλητή ήταν άκυρα, αλλά στο πέμπτο του άλμα ο 41χρονος πήδηξε στα 16.39μ.

Παράλληλα ο έτερος Έλληνας, Νίκος Ανδρικόπουλος, πήρε το ασημένιο μετάλλιο μετά από ένα τρομερό άλμα στα 16.58μ. Στον ημιτελικό ο Έλληνας αθλητής είχε τερματίσει στην έκτη θέση, κάνοντας άλμα στα 16.39μ.

Την πρώτη θέση στον τελικό την κατέκτησε ο Πορτογάλος, Πιτσάρδο, ο οποίος «πέταξε» στα 17.63μ. Παράλληλα με αυτό το άλμα έκανε τη καλύτερη φετινή επίδοση στο κόσμο. Την τριάδα την «έκλεισε» ο Γερμανός Χεμπ Μαξ με άλμα στα 16.57μ.