Τέταρτη νίκη για την ΑΕΚ, 30-23 τη Δράμα

ΑΕΚ χάντμπολ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:06 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:48 - 23.10.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 30-23 της Δράμας για την πέμπτη αγωνιστική της Handball premier.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Handball premier πήρε η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με 30-23 της Δράμας για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο αγώνας έγινε στο κλειστό του Βύρωνα.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 8 βαθμούς. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς χρωστάει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την τρίτη αγωνιστική. Η Ένωση προερχόταν από ήττα από την Γκόρνικ Ζάμπρζε για το EHF European League. Η Δράμα έχει δύο ήττες.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς μπήκε πολύ καλά στο ματς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-1 με δύο διαδοχικά γκολ του Κεδέρη αλλά η Δράμα επέστρεψε (5-3) με τον Μανωλούδη και ισοφάρισε (6-6) με τον Σίνα. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 6-7 με γκολ του Παπαδόπουλου.

Η ΑΕΚ αντέδρασε αμέσως αλλά η Δράμα εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα μέχρι το 9-10 με γκολ του Πολυδώρου. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Τζούκιτς πάτησε γκάζι για το 17-11 με τον Κεδέρη και τον Παπαδόπουλο. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 18-12 με τον Μαντάλινιτς και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 18-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπέρασε με 23-18 με τον Μαντάλινιτς. Η Δράμα έκλεισε τη διαφορά (23-20) με γκολ του Κοτσιώνη και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τόσκα. Πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος ο Βύρωνας Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 29-22 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της Ένωσης. Η ΑΕΚ έχει την επόμενη εβδομάδα ευρωπαϊκό ματς αφού παίζει με την Κριένς Λουκέρνη για τη δεύτερη αγωνιστική του EHF European League.

Δολοφονία Μιχάλη Κατσούρη: Του έχωσαν το στιλέτο 7 εκ. στο μπράτσο - Όλα τα πειστήρια της δολοφονίας!
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

13:13 - 21.10.2023

Έντεκα εβδομάδες μετά το τραγικό γεγονός, εκείνο το καταραμένο και ματωμένο βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου Κροάτες ναζιστές, σε συνεργασία με κάποιους Έλληνες, ξυλοκόπησαν κόσμο και δολοφόνησαν τον Μιχάλη Κατσούρη. Το σημερινό (21/10) τεύχος του «Δικέφαλου», αποκαλύπτει όλα τα πειστήρια της δολοφονίας.

ΑΕΚ- BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 30-23

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23

AEK(Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/5-3/7